Wałcz przystępuje do Klastra Metalowego Metalika

01.02.2019   Autor: Michał Kępiński
---

Wałcz przystępuje do Klastra Metalowego Metalika. To organizacja, która skupia przedsiębiorstwa z branży metalowej z województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego. Celem jest dynamiczny rozwój oraz współpraca z firmami krajowymi i zagranicznymi. Samorząd liczy na wymierne korzyści z tej kooperacji.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, dynamiczny rozwój gospodarczy i tworzenie klimatu proinwestycyjnego to jedne z głównych zadań zawartych w opracowanej dla Wałcza Strategii Rozwoju Miasta do 2025 roku. Współpraca z przedsiębiorcami zrzeszonymi w klastrze doskonale się w to wpisuje.

– Przede wszystkim chcemy zintensyfikować współpracę z lokalnym biznesem, ale nie tylko lokalnym. Mamy duże tereny inwestycyjne i liczymy na to, że dzięki współpracy z firmami zrzeszonymi w klastrze będziemy mieli dostęp do większej rzeszy przedsiębiorców zrzeszonym w ramach klastra - tłumaczy Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.

Klaster Metalika powstał w 2011 roku. Firmy w nim zrzeszone realizują zlecenia w wielu dziedzinach. Współpracują między innymi z przedsiębiorstwami w branży morskiej, budowlanej, motoryzacyjnej, czy zaawansowanych maszyn i urządzeń związanych z obróbką metalu.

– Idea klastra polega na łączeniu trzech kategorii, czy trzech grup podmiotów. Przede wszystkim przedsiębiorstw, którzy są rdzeniem działalności klastrowej, ale to jest również samorząd i sektor badawczo-rozwojowy, czyli na przykład wyższe uczelnie, szkoły zawodowe, czy inny rodzaj szkolnictwa. Chodzi o to, żeby te trzy grupy podmiotów współpracowały ze sobą i dzięki temu osiągamy taki efekt synergii, lepszej współpracy - wyjaśnia dr Marzena Frankowska, koordynator Klastra Metalika.

A ta współpraca ma przynieść korzyści każdej ze stron. Urząd Miasta liczy, że uczestnictwo pozwoli na lepsze zrozumienie problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy, ale także przyczyni się do pozyskania nowych inwestorów, a co za tym idzie do utworzenia nowych miejsc pracy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group