Brak szczepień zaczyna przynosić efekty?

10.11.2018   Autor: Michał Kępiński
---

14-miesięczna dziewczynka zmarła w Poznaniu, bo była niezaszczepiona. Fala zachorowań na odrę jest już na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Pomorzu. Powód? Brak szczepień. W ostatnich latach coraz więcej rodziców uchylało się od tego obowiązku. Moda na unikanie szczepień zbiera jednak okrutne żniwo.

Choroby zakaźne, a właściwie obowiązek szczepienia przeciwko nim, bywa ignorowany przez część rodziców. Powodów jest kilka, głównie jest to strach przed konsekwencjami, bądź założenie, że chorób zakaźnych już nie ma. To jednak złudne myślenie, które może doprowadzić do tragedii.

Nie szczepiąc dzieci to my świadomie narażamy te dzieci na możliwość wystąpienia zakażenia, następnie rozwinięcia się objawów choroby i możliwych powikłań i o tym świadczą sytuacje, które w tej chwili mamy na terenie Polski – wyjaśnia Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.

Takim przykładem jest chociażby śmierć 14- miesięcznej dziewczynki, która zmarła w poznańskim szpitalu. Dziecko było zakażone pneumokokami. Wiadomo, że wcześniej nie przeszło żadnego z obowiązkowych szczepień.

Napotkani przez nas pilanie brak szczepień określają tak: bardzo źle, że nie szczepią. No moim zdaniem jest bardzo źle, powinni szczepić dzieci. Ktoś jakąś złą reklamę zrobił i to jest niekorzystne dla ludzi, bo widać, że dzieci umierają.

Ta zła reklama to informacje o powikłaniach poszczepiennych takich jak gorączka, obrzęk kończyn, a nawet wstrząs anafilaktyczny, a nawet autyzm. Często jednak te informacje, które pojawiają się w sieci nie znajdują potwierdzenia.

Mamy taką tendencję aby wierzyć tym, którzy piszą nie sprawdzone rzeczy w internecie, a powątpiewamy w to co mówią specjaliści, lekarze i naukowcy, a to są te osoby, które mają najlepszą wiedzę na temat szczepień i szczepionek – powiedziała dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Czarnkowie Beata Kościelska.

Tylko w pierwszej połowie 2018 roku na terenie powiatu pilskiego obowiązkowym szczepieniom nie zostało poddanych dwadzieścioro jeden dzieci. W Chodzieży ta liczba jest jeszcze większa. Pojawia się odwieczne pytanie szczepić czy nie szczepić?
- Ja moje dzieci szczepiłam i na obowiązkowe i na dodatkowe
- Ja wszystkie dzieci szczepiłam, ja jestem zaszczepiona i rodzice jak trzeba było to szczepili.
- Myśmy zawsze dzieci szczepili, myśmy byli szczepieni no a teraz dlaczego nie szczepią nie wiem.
- Jestem ojcem dwóch córek, które były szczepione. Jakbym miał jeszcze dzieci to bym to kontynuował więc myślę, że warto

mówią napotkani przez nas mieszkańcy regionu.

Tym bardziej warto, że w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zachorowań na odrę. Od początku roku do 15 października na terenie Polski zarejestrowano już 128 przypadków zachorowań na tę chorobę. Czy to już epidemia? Ta wyszczepialność odry spadła na tyle, że uważa się, że już nie mamy bezpieczeństwa populacyjnego – odpowiada pediatra Przychodni Zespołu Lekarzy Rodzinnych „Medicus” w Chodzieży Elżbieta Darecka-Donderowicz.

Wirus odry przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej. Od momentu zakażenia wirusem odry do wystąpienia pierwszych objawów choroby może upłynąć 10-12 dni.

Mamy coraz więcej dzieci, które nie są odrą zaszczepione. Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą, jest piekielnie niebezpieczna i taki chory na odrę zarazi nam bardzo wiele osób. Jeśli to dziecko nieszczepione trafi do żłobka, przedszkola będzie cały łańcuszek osób, które zarazi – dodaje Elżbieta Darecka-Donderowicz.

W Polsce szczepienia u dzieci i młodzieży do 19 roku są obowiązkowe i realizowane według określonego kalendarza. Co grozi za niezaszczepienie swoich pociech? Postępowanie egzekucyjny polega na tym, że nakłada wojewoda grzywnę w celu przymuszenia do wykonania obowiązku – odpowiada Bogusława Kazecka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży.

Wysokość jednorazowej kary to od 250 do nawet 10 tysięcy złotych. Sanepid przyznaje jednak, że grzywna to ostateczność, ale na razie nie ma innego narzędzia, aby zwiększyć ochronę zdrowia dla reszty populacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group