Otwarcie instalacji biologicznego przetwarzania

22.09.2018   Autor: Michał Kępiński
---

W piątek dokonano symbolicznego otwarcia instalacji biologicznego przetwarzania w Kłodzie. Nowo powstały obiekt, wspólnie z działającą od 2011 roku częścią mechaniczną, uzyska status RIPOK. Jakie to ma znaczenie dla mieszkańców naszego regionu?

Ma olbrzymie znaczenie dla wszystkich. Dla mieszkańców ma taki, że to jest bardzo efektywne, tuż nieopodal Piły, czyli w sposób efektywny logistycznie tuż nieopodal mamy nowoczesną instalację, która zagospodaruje odpady. Zagospodaruje to znaczy zneutralizuje, odzyska te surowce, które są możliwe i tylko niewielka ich ilość ostatecznie jest deponowana. A środowiskowo to jest niemal całkowita neutralizacja, wysoki poziom odzysku surowców – wyjaśnia Daniel Krysztofiak, prezes zarządu Altvater Piła.

Instalacja biologicznego przetwarzania została przez Altvater Piła oddana do użytku w lipcu bieżącego roku. Od tego czasu trafiają do niej odpady ulegające biodegradacji, wysortowane w części mechanicznej instalacji w Kłodzie. Frakcja bio poddawana jest w bioreaktorach procesom stabilizacji i higienizacji, w wyniku których znacznie zmniejsza się jej objętość oraz zneutralizowany zostaje jej wpływ na środowisko.  

Koszt całej inwestycji wyniósł prawie 10 milionów złotych. Altvater Piła jest największym odbiorcą odpadów komunalnych w Północnej Wielkopolsce, każdego dnia przyjmuje ich ponad 400 ton.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group