Park s.Tekli Budnowskiej i 100-lecia Powstania Wlkp.

30.08.2018   Autor: Artur Maras
---

Park siostry Tekli Budnowskiej i skwer 100-lecia Powstania Wielkopolskiego - takie dwie nowe nazwy dodali na mapie Piły radni miejscy. Podczas wtorkowej sesji uhonorowali w ten sposób i zwycięskie powstanie, i pamięć zakonnicy - Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

Park położony w rejonie Bulwarów Chatellerault pomiędzy Al. Jana Pawła II a ul. 11 Listopada w Pile otrzymał imię Tekli Budnowskiej. Urodzona w Pile zakonnica podczas II wojny światowej narażając własne życie ratowała dzieci żydowskie od niechybnej śmierci z rąk okupanta.

Skwer u zbiegu Al. Powstańców Wielkopolskich a ul. Bydgoskiej otrzymał nazwę 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

- W imieniu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, wyrażam serdeczne podziękowanie za podjęcie tej uchwały. W ten sposób setna rocznica wybuchu jedynego zwycięskiego powstania na terenie Polski, przejdzie na trwałe do historii naszego miasta - mówił Wojciech Kicman, członek Zarządu Koła nr 9 im. Teofila Spychały TPPW 1918-1919.

Z kolei zmiany nazwy 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty chce wojewoda wielkopolski, uznając nazwę za propagującą komunizm. W to miejsce chce nadać rondu imię Teofila Drozdowskiego. Radni poparli na wtorkowej sesji skargę na zarządzenie wojewody.

- Przyjechali mieszkańcy z wszystkich stron Rzeczypospolitej, aby odbudowywać to miasto. Wśród nich byli żołnierze. I właśnie żołnierze byli jedną z głównych sił miastotwórczych tego miasta. W tym również żołnierze 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty - dodawał Lucjan Szutkowski, przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta.

Pułk został przeniesiony do Piły w połowie dwudziestego wieku. Pomagał w odgruzowywaniu miasta po II wojnie światowej i stacjonował w koszarach przy ulicy Kossaka. Do dziś w Pile mieszka część żołnierzy z tego oddziału, wśród nich Honorowy Obywatel Piły Franciszek Leszczyszyn.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group