Chodzieżanie czekali na niego 80 lat

08.05.2018   Autor: Paweł Różycki

W Chodzieży odsłonięto Pomnik Wdzięczności za Wolność. Uroczystości nieprzypadkowo zbiegły się z obchodami setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Monument autorstwa artysty Michała Niedźwiedzia oraz jego syna stanął przy parafii rzymskokatolickiej pw. św. Floriana.

Pomnik, który postawiliśmy był postawiony w 1930 roku w wyniku konkursu. Został zniszczony przez Niemców w 1939 roku. Wymyśliliśmy dwa lata temu, że jeśli nie teraz, to nie będzie już innego powodu. Zdarzyło się tak, że w 2000 roku model gipsowy tego pomnika został odnaleziony w zakładzie kamieniarskim w Chodzieży. Nawet zrobiliśmy wystawę jednego eksponatu i był eksponowany dla społeczności. W 2011 roku ten pomnik poświęciliśmy, stał w kościele, w kaplicy tu w kolegiacie. – powiedział Mirosław Juraszek, wicestarosta chodzieski.

Pomnik pierwszy raz został wzniesiony w 1930 roku i był wykonany przez Wawrzyńca Kaima z Poznania. Niestety przetrwał zaledwie dziewięć lat. Podczas wojny został rozebrany, a sam autor zginął w obozie w Auschwitz. Mieszkańcy Chodzieży musieli czekać blisko osiemdziesiąt lat, by znów móc cieszyć się widokiem Chrystusa, który błogosławi klęczącego powstańca. Uroczystości odsłonięcia pomnika odbyły się w obecności Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Oprócz zaproszonych gości, wydarzenie zgromadziło setki ludzi, którzy z podziwem obserwowali pomnik odtworzony przez rogozińskiego artystę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group