Królewska Kolej Wschodnia na akwarelach

05.12.2017|Autor: Redakcja

Ruszyła zbiórka pieniędzy na wydanie książki “Królewska Kolej Wschodnia na akwarelach Eduarda Gaertnera z 1851 roku”. Książkę przygotowali pasjonaci pilskiej historii Maciej Usurski i Rafał Ruta.

“Królewska Kolej Wschodnia na akwarelach Eduarda Gaertnera z 1851 roku” – zostanie wydana w 500 egzemplarzach. Zbiórka prowadzona jest na portalu Polak Potrafi. Organizatorzy zbiórki chcą uzbierać minimum 15 tys. zł.

– W książce chcemy po raz pierwszy zaprezentować wszystkie 14 akwarel, które przedstawiają dworce kolejowe, wiadukty i mosty na trasie od Krzyża Wielkopolskiego do Bydgoszczy. W przypadku kilku miejscowości, w tym Trzcianki, Piły, Białośliwia, Miasteczka Krajeńskiego i Osieka nad Notecią są najstarsze widoki tych miast. W książce zostały omówione też obszerniej: okoliczności i przebieg budowy tego odcinka kolei, infrastruktura i tabor używany na kolei
– mówi Maciej Usurski, historyk z Muzeum Stanisława Staszica.

Osobny rozdział jest poświęcony źródłom kartograficznym. W publikacji znajdzie się m.in. plan dworca w Bydgoszczy i dwa plany pilskiej stacji. Książka będzie również bogato ilustrowana.

fot. akwarela pilskiego dworca

Przeczytaj więcej o: historyk z Muzeum Stanisława Staszica, Królewska Kolej Wschodnia na akwarelach, maciej usurski, muzeum staszica piła, polak potrafi kolej wschodnia, rafał ruta

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • pytanie

  hmmm a to nie można wydać książki elektronicznej w formie PDF, e-book itp. do pobrania za opłatą???

  • GieZlo

   Zachowaj Waść jeszcze resztki prawdziwej kultury w formie papierowej! Bo to ostatnia szansa! Bo niedługo nawet my, ludzie, będziemy te pdf-y oglądać od środka komputera a nie na ekranach!

   • pilanka

    proszę się zapoznać jak zmieniło się życie, kultura, mentalność i życie rodzinne przez rewolucje francuską i przemysłową, (która trwa po dziś dzień), dodam tylko, że wszystkie odkrycia, innowacje i nowe rozwiązania zmieniały i zmieniają dotychczasowe życie ludzi, a jak będziemy przeciwstawiać się zmianom to nie ma rozwoju, a kto się nie rozwija ten cofa w rozwoju…. i to jest naukowo i historycznie udowodnione…..

  • Rafał Ruta

   Z ciekawości – jakie są korzyści wydania książki elektronicznej?

   • hmm

    hmm (moim zdaniem) a co to? to Pan nie wie, że można kupić książki w formie elektronicznej???? a korzyści z wydania książki elektronicznej mogą być następujące: taniej nabyć książkę szczególnie w dzisiejszych cyfrowych czasach, większa dostępność do książki (więcej odbiorców), mniejsze koszty produkcji przy drukowaniu i oprawianiu, oszczędność drzew, szybszy i łatwiejszy dostęp do książki na przestrzeni lat (nakład drukowany się wyczerpie a znajda się tacy co za 5-10 lat będą chcieli taką kupić a nie ma bo była tylko drukowana…), no ok można wydać cyfrową i dokowaną książkę ten co chce mieć druk ma druk a ten co chce mieć cyfrową ma cyfrową

    • Rafał Ruta

     W przypadku prozy – zgoda. Ale tutaj meritum są akwarele, których nie da się dobrze pokazać na ekranie czytnika, czy komputera. Dlatego duża wagę przykładamy do projektu książki i druku. Pięknie wydanej książki nie zastąpi żaden pdf. Zadbamy by książka znalazła się w wielu bibliotekach i była dostępna dla zainteresowanych nie tylko za 10 lat, ale także za 100 i więcej.

 • emigracja_jacek_soplica_wyboro

  A zobaczcie jak obecnie wyglądają te dworce i pozostała infrastruktura..obraz nędzy i rozpaczy