Ławeczka Staszica stanęła na placu Konstytucji

09.10.2017   Autor: Artur Maras
---

Na placu Konstytucji 3 Maja w Pile została dziś uroczyście odsłonięta Ławeczka Staszica. Na ten moment czekali mieszkańcy Piły, szczególnie ci, którzy głosowali na nią w budżecie obywatelskim.

Być narodowi użytecznym. Czyja to dewiza? Oczywiście Stanisława Staszica, największego z pilan, który od dzisiaj oficjalnie ma w mieście swoją ławeczkę.

Pomysł na powstanie ławeczki Staszica nie był nowy. Początkowo miała ona stanąć na pilskim deptaku i być oddana z okazji obchodów 500-lecia Piły. Konkurs został ogłoszony dwukrotnie jednak nie przyniósł rozstrzygnięcia i w 2013 roku projekt został zawieszony. Kolejna szansa pojawiła się dzięki budżetowi obywatelskiemu. Ławeczka kosztowała 125 tysięcy złotych.

Rzeźba oficjalnie została odsłonięta o godz. 14.30. Projekt był jednym z czterech nadesłanych na konkurs. Autorem zwycięskiego jest dr Norbert Sarnecki, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Stanisława Staszica przegląda pierwsze wydanie swojego dzieła „Przestrogi dla Polski”, unoszącego zamyślony wzrok znad  lektury w stronę osoby, który przysiada obok niego.

Stanisław Staszic nie przez przypadek ubrany jest w strój francuski, model z roku 1812, bo kształcił się w Paryżu. Natomiast sama konstrukcja ławki nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla z 1795 roku oraz pałacu w Nieborowie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group