Nowe metody oszustów. Pilanka ich ofiarą

05.07.2017   Autor: Paweł Różycki
---

Wczoraj 80 – letnia mieszkanka Piły padła ofiarą oszustwa. Tym razem oszustka podając się za osobę przekazującą informacje o refundacji leków ukradła ponad trzy tysiące złotych.

Pokrzywdzona 80-letnia mieszkanka Piły wpuściła do mieszkania kobietę, która miała przekazać jej informację o refundacji leków. Jak się jednak okazało prawdziwym celem wizyty nieznajomej była kradzież. Wykorzystując uprzejmość starszej pani ukradła ponad trzy tysiące złotych.

Pilska policja po raz kolejny zwraca się z apelem o rozwagę i rozsądek w kontaktach z osobami nieznajomymi, które mogą podawać się za funkcjonariuszy policji, Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), hydraulików, urzędników lub członków rodziny. Cel jest zawsze jeden, oszukać osoby starsze i wyłudzić lub ukraść pieniądze. Należy pamiętać pamiętać, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Ich opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują bywają bardzo różne. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna osoba. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów.

W tego typu sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy też uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie – apeluje pilska policja.

źródło: KPP Piła

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group