Asta Video Fest

Strażacy OSP z Lotynia padli na twarz przed ołtarzem

18.04.2017   Autor: Redakcja
---

Strażacy z OSP Lotyń padali przed grobem Pańskim podczas rezurekcji. Ten zwyczaj, jak się okazuje, nie jest praktykowany tylko na wschodzie Polski, ale też w powiecie złotowskim. Podobne zwyczaje też w Nikursku koło Trzcianki.

Druhowie z Lotynia trzymali straż przy grobie Chrystusa podczas mszy rezurekcyjnej. - Zgodnie z przekazem biblijnym strażnicy na widok zmartwychwstania Pańskiego, zemdleli przy grobie i upadli na twarz. Historię tę odtwarzają w lotyńskim kościele strażacy z OSP Lotyń - czytamy na stronie portalu iszczecinek.pl

fot. iszczecinek.pl

Także w Niekursku, już od lat istnieje tradycja Wielkanocna związana z czuwaniem przy grobie Chrystusa. Druhowie OSP Niekursko, już od Wielkiego Piątku wystawiają straże przy grobie w miejscowym kościele. - Strażacy naśladują rzymskich żołnierzy, których Poncjusz Piłat postawił przy grobie Chrystusa, aby zapobiec wykradzeniu jego zwłok. Kontynuując tradycje dawnego dramatu liturgicznego, strażacy pilnują Grobu Bożego w Niekursku oraz inscenizują epizod Zmartwychwstania: Gdy kapłan podczas rezurekcji intonuje "Wesoły nam dzień dziś nastał", strażacy padają na ziemię, dokładnie tak jak rzymscy żołnierze ponad dwa tysiące lat temu - cytuje mł. bryg. Adam Kotiuszko portal społecznościowy Miasta i Gminy Trzcianka.

fot. DH Wojciech Michalak

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group