Ostatnia sesja Rady Miasta Piły w tym roku

21.12.2016   Autor: Paweł Różycki
---

Budżet na 2017 rok oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa to najważniejsze punkty ostatniej sesji Rady Miasta Piły. Radni wystosowali także dwa apele – w sprawie przestrzegania Konstytucji przez Marszałka Sejmu oraz przywrócenia połączeń́ kolejowych na trasie Piła – Warszawa i Piła – Kraków.

Podczas minionej sesji Rada Miasta Piły przyjęła dwa apele. Jeden z nich radni wystosowali w sprawie przestrzegania Konstytucji przez Marszałka Sejmu. I dzisiaj po tak wielu latach na oczach świata nie uwzględniając opinii powszechnie szanowanej Komisji Weneckiej depcze się prawa do funkcjonowania sądownictwa, którego emanacją jest Trybunał Konstytucyjny – powiedział Lucjan Szutkowski, radny Rady Miasta Piły (Platforma Obywatelska). Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem obrad swój briefing prasowy zorganizował poseł Marcin Porzucek (Prawo i Sprawiedliwość), na którym odniósł się do planowanego wtedy przyjęcia apelu. Zgadzam się z tym, że Marszałek Sejmu powinien przestrzegać Konstytucji jak i wszystkich przepisów. Pytanie tylko w jaki sposób ma to realizować, mieliśmy nielegalną okupację sali plenarnej przez posłów opozycji – powiedział poseł.

Rada Miasta przyjęła także apel w sprawie przywrócenia połączeń́ kolejowych na trasie Piła – Warszawa i Piła – Kraków. Jak podkreślił radny Jacek Bogusławski (Platforma Obywatelska) brak możliwości bezpośredniego dojazdu do stolicy w godzinach przedpołudniowych jest sporym utrudnieniem i niewątpliwie czynnikiem, który negatywnie wpływa na odbiór usług PKP Intercity.

Radni pochylili się nad budżet na 2017 rok. Prezydent zakłada, że w przyszłym roku na inwestycje w mieście zostanie przeznaczone minimum 36 milionów złotych. Kwota ta dzięki dofinansowaniom ma wzrosnąć nawet o dodatkowe 10 milionów. Ewelina Ślugajska, skarbnik Gminy Piła dodała: myślę, że ten budżet jest optymalny, spełnia w sobie kilka zadań zarówno po stronie inwestycji. Staraliśmy się takie zadania wyodrębnić, które będą miały w przyszłości możliwości dofinansowania a tym samym z drugiej strony uwolnią te zadania, które oczekują i które takiej możliwości nie uzyskają. Jednym z wielu zadań inwestycyjnych zaplanowanych na przyszły rok jest przebudowa parkingu przy ul. Bydgoskiej. Ważne są także plany budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 i Zespole Szkół nr 3. Do tego nowe ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, rozbudowa Aquaparku, wymiana oświetlenia osiemnastu ulic czy system elektronicznej informacji dla pasażerów MZK.
Z przyjętym budżetem wiąże się także uchwała Rady Miasta Piły w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Piły. Do planów rewitalizacji zakwalifikowano osiedla Śródmieście i Zamość oraz tereny powojskowe w rejonie lotniska i ul. Podchorążych czy poprzemysłowe w rejonie ul. Walki Młodych i terenów kolejowych.

Radni zajęli się także programem przeciwdziałania narkomanii i alkoholizmowi oraz planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych, z których najważniejsza to sieć wodociągowa do Szpitala Specjalistycznego w Pile długości 2.700 m, a także m.in. modernizacja kanalizacji przy ul. Okólnej czy Konopnickiej.

Na sesji pojawili się także włodarze oraz podopieczni Basketu Piła wraz z rodzicami i bannerem. Był to protest przeciwko zapowiedzi braku dotacji ze strony miasta na koszykówkę w zakresie sportu kwalifikowanego. Więcej o finansowaniu sportu w Pile w piątkowym wydaniu Informacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group