Asta Video Fest

Połączenie kolejowe Czarnków - Poznań powróci?

23.07.2016   Autor: Klaudia Michalska
---

Z czarnkowskich rozkładów jazdy autobusów ma zniknąć bezpośrednie połączenie do Poznania. Decyzja, którą podjął marszałek województwa wielkopolskiego skłoniła władze powiatu do rozpoczęcia starań o przywrócenie linii kolejowej Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec. Miałoby to ułatwić mieszkańcom powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego dostanie się do stolicy wielkopolski.

Za dwa lata na skutek wejścia w życie nowej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym Czarnków ma stracić jedyne bezpośrednie połączanie autobusowe do Poznania. To znacznie utrudni dojazd do stolicy Wielkopolski, w której pracuje i studiuje wielu mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

A nie każdy może sobie pozwolić na podróż samochodem. Na mocy ustawy, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku organizatorem transportu ponadpowiatowego stanie się Marszałek województwa wielkopolskiego. To on postanowił, aby z Czarnkowa uruchomione były tylko trzy linie autobusowe.

- Będzie to linia do Piły, do Chodzieży oraz tylko i wyłącznie do Obornik. W związku z tym stracimy możliwość bezpośredniego połączenia z Poznaniem. No i w związku z tym chcemy zabiegać u marszałka o reaktywacje linii kolejowej – mówi Robert Ratajczak, wydział komunikacji w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie.

Połączenie miałoby prowadzić trasą z Czarnkowa przez Rogoźno do Wągrowca. Takie rozwiązanie miałoby ułatwić  dojazd do Poznania z jedną przesiadką w Rogoźnie. Aby tak się stało, starostwo postanowiło stworzyć specjalną ankietę i zapytać o zdanie mieszkańców. Wypełnić ją można przez internet lub osobiście w starostwie. Wyniki ankiety mają pomóc w przekonaniu marszałka do inicjatywy przywrócenia połączenia kolejowego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group