Będą darmowe szczepienia dziewczynek w Pile

10.05.2016   Autor: Artur Maras
---

Ponad pół miliona złotych chce wydać Gmina Piła na profilaktyczne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Wirus Brodawczaka ludzkiego powoduje m.in. raka szyjki macicy na którego w Polsce umiera rocznie ponad 1,5 tys kobiet.

Szczepienie ma być skuteczną profilaktyką, którą objęte zostaną 12 latki z Piły. - Wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy. Jest to jedna z niewielu jednostek chorobowych których poznaliśmy przyczynę, jeśli chodzi o nowotwory złośliwe. Mamy teraz możliwość zaszczepienia się przeciwko tej groźnej chorobie, która szczególnie w Polsce jest bardzo rozpowszechniona, nie ma właściwie miesiąca żebym nie udzielał informacji pacjentkom, że zachorowały na raka szyjki macicy. - mówi Andrzej Przybylski ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego w pilskim Szpitalu Specjalistycznym.

Wiele z nich niestety tę walkę przegrywa. Rocznie na raka szyjki macicy spowodowanego wirusem HPV umiera w Polsce ponad 1,5 tys kobiet. Zarazić się nim można najczęściej poprzez stosunek seksualny. Niestety wciąż nie ma skutecznej metody leczenia wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Dlatego ważna jest profilaktyka, czyli szczepienie przeciwko wirusowi, który odpowiada za wiele poważnych chorób. Programem szczepień mają zostać objęte dziewczynki urodzone w 2004, 2005 i 2006 roku. Zaproszenia na szczepienie trafi listownie do opiekunów nastolatek. Każda z nich szczepionkę musi przyjąć trzy razy. Daje to niemal całkowite zabezpieczenie przed wirusem. Program będzie realizowany przez trzy lata i ma ruszyć najprawdopodobniej od września tego roku. Uchwałę o przekazaniu pieniędzy na ten cel muszą przyjąć jeszcze radni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group