Asta Video Fest

Produkcja TV ASTA na festiwalu w Cannes

30.04.2016   Autor: Artur Maras
---

Telewizja Asta z nagrodami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i PIKE. Dwie produkcje uzyskały wyróżnienie podczas gali zorganizowanej przez PIKE w konkursie „To nas dotyczy”.

Aż trzy nagrody PIKE przywieźliśmy ze sobą z podwarszawskiej Jachranki, gdzie odbyła się XIII  Edycji Konkursu dla Telewizji Lokalnych „TO NAS DOTYCZY”. - Pniemy się do góry zresztą to widzowie na pewno obserwują na co dzień. Cieszy przede wszystkim to, że to jest taka nagroda w 100 proc. niezależna oceniana przez zespół fachowców. To cieszy i to pokazuje, że coraz bardziej profesjonalny warsztat dziennikarski i produkcji telewizyjnej reprezentujemy - mówi Zbigniew Ryczek, właściciel Grupy Asta.

Nasze produkcje były nominowane w dwóch kategoriach. Film zrealizowany z okazji 1050. rocznicy chrztu Mieszka I „W Wielkopolsce zaczęła się Polska” zajął III miejsce w kategorii „Moja mała ojczyzna”. Z kolei produkcja „Powstanie Wielkopolskie. Most na Noteci” oprócz tego, że otrzymał wyróżnienie, w kategorii „To się nadaje” będzie reprezentować Polskę na festiwalu Filmów Dokumentalnych w Cannes we Francji.

- Tworząc ten film myśleliśmy po prostu, żeby pokazać ludziom, pokazać widzom tę naszą historię, tę naszą małą ojczyznę i to jest dla nas najważniejsze przesłanie. To jest dla widzów. Nagroda jest tylko dodatkiem do tego, aczkolwiek czuję wielką dumę, że taką nagrodę zdobyliśmy - tłumaczy Paweł Różycki, reżyser filmu.

To właśnie nasza produkcja została uznana przez jury za program z potencjałem do dystrybucji międzynarodowej.

Film opowiada o walkach powstańczych, które toczyły się w naszym regionie. Aktorzy zrekonstruowali przejęcie mostu na Noteci pod Białośliwiem. Podkreślono w nim również rolę, jaką odegrał w powstaniu na tym terenie ppor. Maksymilian Bartsch. To on, stosując fortel, przejął wspomniany most na Noteci, dysponując znacznie mniejszą liczbą ludzi i uzbrojenia niż przeciwnicy.

- Nagroda dla Pawła Różyckiego za jego dokument upoważnia go do startu w międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych w Cannes. Jest to dla nas spora nobilitacja, a jednocześnie potwierdzenie, że nasze materiały mają wartość nie tylko w skali ogólnopolskiej ale i światowej - podkreśla Paweł Kądziela, prezes TV Asta.

Nagroda cieszy tym bardziej, ze w tym roku poziom konkursu był bardzo wyrównany. A to nie koniec. W ramach cyklu "W Wielkopolsce zaczęła się Polska" w tym roku powstaną dwa kolejne filmy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group