Zaczipuj swego pupila

16.11.2015   Autor: Artur Maras
---

"Zaczipuj swojego pupila" - pod takim hasłem również w Pile przeprowadzane jest czipowanie psów. Chodzi o szybką i niezawodną identyfikację zwierząt, zwłaszcza jeśli się zagubią i trzeba ułatwić im powrót do właściciela. W naszym mieście akcja przeprowadzana jest drugi raz.

Procedura jest szybka i bezbolesna dla zwierzaka. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Zabieg można wykonać bezpłatnie w czterech gabinetach weterynaryjnych na terenie miasta, które włączyły się w akcję.

- Mikroczip jest umieszczany po lewej stronie w okolicy barkowej lub szyjnej. Jest to bezbolesne, wystarczy tylko, że właściciel przytrzyma zwierzaczka - mówi lek.wet. Kamila Majewska, przychodnia weterynaryjna Animals.

Jak zapewnia weterynarz zwierzę nie odczuje żadnego dyskomfortu. Raz wstrzyknięty chip pozostanie u niego przez całe życie. Można go odczytać specjalnym czytnikiem i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informację o właścicielu. Umożliwia to praktycznie natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga.

- To pomaga w odnalezieniu zwierzaka jeżeli się zgubi. My oferujemy wpis do bazy danej TOZ która nazywa się bezpieczny pies. Jest to baza ogólnopolska. Jeżeli zwierzę czy na terenie Piły czy w jakimkolwiek innym mieście się zagubi a czip zostanie odczytany to właściciel natychmiast jest powiadomiony, gdzie pies się znajduje - mówi Bogna Oleszak, TOZ w Pile.

W Polsce właściciele nie mają ustawowego obowiązku czipowania psów czy kotów, ale gdy już chcemy podróżować z czworonogiem na terenie Unii to zwierzak musi mieć wyrobiony paszport oraz mieć wszczepiony czip.

Środki na darmowe znakowanie czworonogów pochodzą z budżetu gminy. W tamtym roku przeznaczono na ten cel około 10 tysięcy złotych a w tym 8 tysięcy. Zakupiono również czytnik do czipów. Korzysta z niego straż miejska.

- TOZ wystąpił o te środki, akcja będzie trwała do 15 grudnia. Każdy z mieszkańców, który ma psa lub kota a jest mieszkańcem miasta i potrafi wykazać się świadectwem szczepień tych zwierząt będzie mógł zaczipowac zwierzę - mówi Lidia Plewa, Urząd Miasta Piły.

Jeśli ktoś chce zaczipować swojego pupila musi się spieszyć, bowiem zainteresowanie jest spore a liczba czipów na ten rok jest ograniczona. Warto to zrobić, ponieważ to małe urządzenie może pomóc odnaleźć zagubionego pupila.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group