Udany sezon Gwdy

27.12.2014   Autor: Magdalena Lach
---

Lekkoatleci PLKS Gwda Piła podsumowali sezon 2014. Dla pilskiego klubu był to pod wieloma względami bardzo dobry rok. W punktacji do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieżowego, lekkoatleci Gwdy w minionym sezonie zdobyli 111 pkt., plasując się tym samym na drugim miejscu wśród klubów powiatu pilskiego.

Wartym podkreślenia jest fakt, że jest to klub jednosekcyjny, który w tej punktacji za lata 1999-2014, czyli w okresie istnienia powiatu pilskiego, zajmuje pierwsze miejsce.

Dorobek klubu zapewnie mógłby być zdecydowanie większy gdyby nie kontuzje dwóch najlepszych młodzieżowców tj. wicemistrza Europy Juniorów i wicemistrza Polski seniorów Bartosza Kowalczyka oraz wicemistrza Polski juniorów Patryka Piotrowicza, którzy ze względu na kontuzje nie mogli wystartować w najważniejszych zawodach mistrzowskich.

Mimo tego zawodnicy Gwdy zdobyli w minionym sezonie 21 medali w ogólnopolskich imprezach mistrzowskich. Sezon 2014 bardzo udanie rozpoczął junior młodszy Arkadiusz Drozdowicz, który podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w Spale wywalczył brązowy medal w chodzie sportowym na 5000 m, uzyskując wynik 25:09,25. Ten sam zawodnik, aktualnie uczeń Zespołu Szkół im. St. Staszica w Pile, zdobył drugi brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, rozgrywanych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu. Tym razem w chodzie na 10 000 m.

Trzy medale w tym sezonie zdobył Adrian Wyrzykiewicz. Jeden z nich wywalczył podczas Przełajowych Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w Żerkowie, dwa natomiast na Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w Białej Podlaskiej na dystansach 800 m ( II miejsce) i 2000 prz. ( III miejsce).

Świetną pierwszą część sezonu miał Patryk Piotrowicz, który poprawił wszystkie rekordy życiowe oraz zdobył trzy medale, złoty w Przełajowych Mistrzostwach Polski LZS w Żerkowie oraz złoty na 800 m i srebrny na 1500 m podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w Białej Podlaskiej.

Czołowym juniorem młodszym był utalentowany Michał Dobrowolski, ubiegłoroczny mistrz Polski młodzików na 110 ppł. Dobrowolski wywalczył brązowy medal na 110 ppł podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w Białej Podlaskiej.

Justyna Świerczyńska dołożyła w tym sezonie brązowy medal w Mistrzostwach Polski Studentów w pilskim Półmaratonie. Aż siedem medali wywalczyli najmłodsi lekkoatleci Gwdy podczas Finałów Krajowych Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi oraz 3 medale w Międzynarodowym Pucharze Lekkoatletycznym w Warszawie. Znaczący też był dorobek lekkoatletów Gwdy w mistrzowskich imprezach ogólnopolskich i wojewódzkich, w których zdobyli 45 medali.

Bartosz Kowalczyk po zabiegu operacyjnym ścięgna Achillesa w Łodzi, rozpoczął przygotowania do nowego sezonu w którym chciałby wrócić do kadry olimpijskiej przygotowującej się do Igrzysk Olimpijskich. Duże postępy w tym sezonie zrobiły biegaczki na średnie i długie dystanse: Angelika Smolarz i Marta Siewosienkiewicz oraz skoczek wzwyż Szymon Smolarz, którzy podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu znaleźli się w gronie czołowych polskich juniorów.

Dobrze też rozwija się talent juniorek młodszych: chodziarki Karoliny Koziarskiej, biegaczki na średnie dystanse Michaliny Makowieckiej, sprinterki 15-letniej Agaty Trzaskalskiej oraz 16-letniej biegaczki na średnie dystanse Moniki Pietruszyńskiej. Duże postępy zrobiła grupa młodych i utalentowanych skoczkiń i skoczków wzwyż, z których aż 3 wygrało w finałach Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi. Byli to Eryk Lamtschek, Maja Smolarz i Marcin Król.Jedenastoletnia Maja wynikiem 145 cm ustanowiła rekord Polski w swojej kategorii wiekowej. Kolejny już rok w finałach tych zawodów w biegu na 60 m srebrny medal wywalczył Szymon Stróżyński.

Znaczący postęp w biegach na 200 i 400 m zrobił Jakub Pirsz, doprowadzając swoje rekordy życiowe do poziomu czołówki krajowej. Jest grupa bardzo utalentowanych młodzików m.in. Sandra Makowska, Anna Zartt, Katarzyna Pufal, Jagoda Dziuba, Agata i Kinga Trzaskalskie, Hanna Krajewska, Klaudia Olejniczak, Julia Zaborska, Julia Krutel, Kacper Dybziński, Dawid Borowik, Kamil Łapa, Krystian Wojciechowski, Radosław Sójka, Mateusz Fąs, Adrian Sobkowiak, Bartosz Chwiałkiewicz.

W sezonie 2014 były też znaczące osiągnięcia drużynowe, m.in. lekkoatleci Gwdy zajęli drugie miejsce w powiecie pilskim w ogólnopolskim współzawodnictwie sportu młodzieżowego, wygrali w Przełajowych Mistrzostwach Wielkopolski LZS, Wojewódzkim Rankingu w Przełajach oraz Mistrzostwach Wielkopolski LZS Młodzików.