Gwiazda Dawida na starym kirkucie

25.12.2014   Autor: Artur Maras
---

Rozpoczęły się pracę nad budową pomnika upamiętniającego dawną żydowską nekropolę.

Historia Żydów w Pile sięga drugiej połowy XVI w. W 1627 roku w mieście powstał cmentarz żydowski. Znajdował się on w miejscu zajmowanym obecnie przez Publiczne Przedszkole nr 5 oraz Szkołę Policji, przy ul. M. Konopnickiej w Pile. Nekropola została doszczętnie zniszczona w pierwszych latach II wojny światowej. Dopiero inwestycje przeprowadzone kilka lat temu przez Szkołę Policji dały pewność jego lokalizacji.

Postanowiono więc upamiętnić dziś już niewidoczne miejsce spoczynku, stawiając w tym miejscu pomnik. Autorem projektu jest prof. Janusz Marciniak. Zakłada on powstanie minimalistycznego pomnika w kształcie gwiazdy Dawida, którego najważniejszym elementem będzie napis, eksponujący jego religijny i historyczny charakter. Lekko podniesiony wierzchołek gwiazdy zostanie zgodnie z tradycją skierowany w stronę Jerozolimy.

Pomnik powstanie na terenie Szkoły Policji, a powody dla których wybrano te miejsce są dwa. Chodziło o widoczność pomnika dla mieszkańców. Mimo to, że będzie się znajdował na zamkniętym terenie Szkoły Policji, pozostanie widoczny dla mieszkańców od ulicy M. Konopnickiej. Drugą przesłanką lokalizacji jest fakt, że w pobliżu znajduje się ostatni fragment muru okalającego niegdyś kirkut.

Prace najprawdopodobniej zostaną ukończone wiosną 2015 r.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group