"Planeta Energii" w Pile

18.10.2014   Autor: Redakcja
---

Już w najbliższy poniedziałek i wtorek (20 i 21 października) Centrum Handlowym Atrium Kasztanowa w Pile eksperci z programu edukacyjnego „Planeta Energii” wprowadzać będą najmłodszych w niezwykły świat energii elektrycznej.

Akcja odbędzie się w ramach konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA. Mogą w nim wziąć udział nauczyciele i uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Program ma na celu propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej wśród dzieci oraz kształtowanie odpowiedzialnych i proekologicznych postaw.

Wizyta Energobusu – specjalnego pojazdu, w którym będzie można zobaczyć niezwykłe eksperymenty związane z energią elektryczną – jest zapowiedzią nagrody głównej w organizowanym już po raz piąty konkursie ENERGI. Zwycięzcy przez dwa dni będą gościć w swojej miejscowości mobilne centrum nauki „Planeta Energii”.

- Energobus to tylko przedsmak atrakcji, które czekają na odwiedzających nasze interaktywne miasteczko. Znajdują się w nim jeszcze cztery strefy edukacyjne z fascynującymi eksperymentami i doświadczeniami prowadzonymi przez pracowników akademickich, kino 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy. Mamy nadzieję, że to dzięki nim nauka o energii elektrycznej stanie się dla najmłodszych wspaniałą zabawą. Mobilne centrum ENERGI wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu i maju 2015 roku – mówi Marta Dankowska z Grupy ENERGA, koordynator programu „Planeta Energii”. – Ale to nie koniec nagród dla dziesięciu zwycięskich klas. Każda z nich otrzyma dodatkowo zestaw edukacyjnych klocków Lego pomocnych w dalszej nauce o energii.

W konkursie przyznanych zostanie także pięćdziesiąt wyróżnień, a zaangażowanie nauczycieli i dzieci premiowane będzie specjalnymi certyfikatami i dyplomami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają edukacyjne prezenty.

Program „Planeta Energii” aktywnie wspiera Tomasz Rożek, doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki, a prywatnie ojciec bliźniąt. – Można by zapytać, po co wiedza o prądzie elektrycznym potrzebna jest dzieciom? Nie tylko nas, dorosłych otaczają urządzenia elektryczne. Komputer, czajnik bezprzewodowy, telefon komórkowy czy lodówka to stałe i bardzo ważne elementy naszej rzeczywistości. Korzystanie z nich wymaga pewnej wiedzy i świadomości. Dużo łatwiej ją przyswoić mając informacje o budowie materii, o elektryzowaniu się ciał i o wprawianiu ładunków elektrycznych w ruch. To właśnie w miasteczku „Planeta Energii” dzieci taką wiedzą zdobywają poprzez wykonywanie prostych doświadczeń czy zabawę – mówi Tomasz Rożek. – Jesteśmy w stanie pokazać im skutki działania dużych ładunków elektrycznych czy powstawanie piorunów – dodaje – W ramach programu „Planeta Energii” uczymy najmłodszych również o niebezpieczeństwach związanych z prądem elektrycznym. Poprzez zabawę przekazujemy im informacje, które mogą okazać się bezcenne w przypadku zagrożenia.

Do konkursu może przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej (w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne) oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Sprawozdania z przeprowadzonych zajęć należy złożyć do 13 lutego 2015 roku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 13 marca 2015 roku.

Nauczyciele biorący udział w programie otrzymują przygotowane przez metodyków materiały dydaktyczne, pozwalające na prowadzenie zajęć z dziećmi. Materiały dostarczane pedagogom są przez nich wysoko oceniane. – Przekazane materiały edukacyjne to doskonała pomoc w przygotowaniu lekcji. Dzieci w przystępny sposób uczą się czym jest prąd i jak odpowiednio z niego korzystać. Ułatwiają także nauczycielom poprowadzenie zajęć dotyczących energii elektrycznej, a uczniowie nie kryją radości z niestandardowej, nowoczesnej formy lekcji – powiedziała Katarzyna Prus, wychowawczyni zwycięskiej klasy z drugiej edycji programu.

Więcej informacji na temat programu (w tym regulamin konkursu, scenariusze lekcji, pomoce naukowe w formie elektronicznej oraz wzór sprawozdania) dostępnych jest na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Eksperci „Planety Energii” zapraszają umówione wcześniej grupy szkolne do Centrum Handlowego Atrium Kasztanowa w Pile 20 i 21 października w godzinach 9.00-14.00. Od 15.00 do 19.00, mobilne centrum nauki będą mogli odwiedzać wszyscy chętni.

fot. zdjęcia z poprzednich edycji "Planety Energii"

Przeczytaj więcej o: nauka, szkola, energa, chude,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group