II Festiwal Kryminału: ciekawszy niż zapowiadano! [ZDJĘCIA]

15.04.2014   Autor: Redakcja
---

Za nami II Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła”. Impreza wypadała świetnie! Duże wrażenie zrobili autorzy kryminałów, którzy przyjechali do Piły, a także wykłady – choćby o sprawach kryminalno-milicyjnych dawnej Piły oraz spotkanie z ekspertem Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Festiwal rozpoczął się warsztatami pisarskimi, które prowadzili uznani pisarze kryminałów: Katarzyna Bonda i Marcin Wroński. W szkoleniu uczestniczyli przyszli autorzy nawet z Wrocławia czy Warszawy.

Młodzież z kolei sprawdziła się podczas  Kryminalnej Gry Miejskiej. Jeden z punktów, które należało odwiedzić, znajdował się w Szkole Policji, w której zlokalizowany był posterunek Milicji Obywatelskiej, w którym można było wziąć udział w krótkiej lekcji ujawniania śladów odbitek linii papilarnych za pomocą proszku ferromagnetycznego. Intryga opierała się na najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja „Błyskawiczna wypłata”. Najlepszymi detektywami okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile.

W pierwszym dniu Festiwalu odbyły się też spotkania autorskie z wybitnymi dziennikarzami śledczymi, piszącymi także powieści kryminalne i sensacyjne: Tomaszem Sekielskim, autorem bardzo powieści sensacyjnych „Sejf” i „Obraz kontrolny” oraz Arturem Górskim, do niedawna redaktorem naczelnym miesięcznika „Focus Śledczy”, autorem wydanej niedawno książki - rozmowy z najsłynniejszym polskim świadkiem koronnym, „Masą”. Temat spotkania: o kobietach polskiej mafii.

Drugiego dnia Szymon Teluk poprowadził zajęcia z rysunku koncepcyjnego i komiksu, a po południu miała miejsce ogólnopolska premiera najnowszej powieści Marcina Wrońskiego „Haiti”.

W trzecim dniu Jan Szwedziński opowiedział o początkach Milicji Obywatelskiej i sprawach kryminalno - milicyjnych w dawnej Pile. Odbyło się też spotkanie z podinsp. Dariuszem Zajdlem, ekspertem Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, które poświęcone było badaniom antroposkopijnym.

Na zakończenie poznaliśmy zwycięzców konkursów. W konkursie na najlepszą okładkę książki kryminalnej zwyciężyła mieszkanka Piły, Katarzyna Kordylewicz. Festiwal zamknęła uroczystość rozstrzygnięcia konkursu i przyznania ogólnopolskiej nagrody dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej roku 2013, którą otrzymał Marcin Wroński za książkę „Pogrom w przyszły wtorek”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group