Sesja Ratunkowa

24.06.2013   Autor: a.wasilenko
---

W Wałczu odbyła się dzisiaj nadzwyczajna sesja rady Powiatu Waleckiego. Przedmiotem obrad były długi samorządu i sposoby ratowania krytycznej sytuacji finansowej samorządu.

Powiatowi radni zebrali się o godzinie 12.00. Najważniejszą decyzją, było przyjęcie uchwały o zaciągnięciu pożyczki w wysokości 13 milionów złotych. Przeciwko uchwale głosowało 6 radnych opozycji. Radny Marek Pawłowski argumentował.: - Zagłosowałbym za, gdyby cała kwota pożyczki przeznaczona została na spłatę zobowiązań. Z deklaracji zarządu jednak wynika, że ponad dwa miliony złotych mają być przeznaczone na pokrycie deficytu w oświacie i pomocy społecznej.

Pieniądze mają pochodzić ze specjalnego funduszu, który dysponuje 100 milionami złotych. Fundusz podlega Ministerstwu Finansów i to ten resort wałecki samorząd musi przekonać do swojego projektu.

- Głównym argumentem jest, to że powiat przejął długi restrukturyzując szpitale. Ten dług to blisko 23 miliony, z czego pięćdziesiąt procent to zobowiązania wobec ZUS-u. Będziemy oczywiście musieli przedstawić program naprawczy – mówi Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.

Pożyczka będzie zatem oznaczać w nadchodzących latach radykalne oszczędności?

- Oj, bardzo – przyznaje B. Wankiewicz w rozmowie z portalem asta24.pl

Termin spłat pożyczki – o ile zostanie przyznana – minie w 2029 roku.

Przeczytaj więcej o: powiat walecki, dlug, pozycka, ministerstwo finansow,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group