Powiat wałecki tonie w długach

21.06.2013   Autor: a.wasilenko
---

Zadłużenie powiatu wałeckiego przekroczyło 60 procent - takie dane, powołując się na informacje Regionalnej Izby Obrachunkowej, podają radni opozycji.

W najbliższy poniedziałek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu w Wałczu, podczas której ma zostać przyjęty program naprawczy oraz podjęta uchwała o zaciągnięciu kredytu na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Pożyczki w wysokości 13 milionów złotych miałoby udzielić Ministerstwo Finansów. Zadłużenie powiatu wynosi ponad 30 milionów.

- Pieniądze te zostaną przeznaczona na spłatę tzw. trudnych pożyczek. Zdecydowaliśmy się podjąć stanowcze kroki, ale nasze zadłużenie nie przekracza w tej chwili 60% budżetu powiatu - mówi Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.

Zaprzecza temu radny powiatowy Janusz Różański, który mówi, że zadłużenie już dawno przekroczyło ustawową granicę. Przestrzega także, że jeżeli minister finansów nie udzieli pożyczki, to premier może wystąpić wnioskiem do sejmu o rozwiązanie rady, albo sam ją zawiesić i rozwiązać.

- Powiat nie ma dochodów własnych i decyduje się na nieprzemyślane inwestycje. Sytuacja jest tragiczna - mówi Janusz Różański, radny Rady Powiatu w Wałczu. Dodaje także, że proponowany program naprawczy jest nie do przyjęcia. Ograniczenie wynagrodzenia pracowników jednostek podlegających powiatowi i brak cięć wśród radnych jest jego zdaniem niedorzeczne.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie dementuje.

- Z danych ewidencyjnych wynika, że zadłużenie powiatu waleckiego według stanu na dzień 31 grudnia 2012 roku wynosiło niecałe 31 milionów złotych. To stanowi 60,3% dochodów ogółem, natomiast po wyłączeniu zadłużenia związanego z realizacją zadań finansowanych ze funduszy unijnych wynosi 59,4%. W pierwszym kwartale br. zadłużenie to spadło ogółem do 53.7%, a po wyłączeniu ustawowych kwot do 52,7%. Na razie nie widzę w powiecie wałeckim żadnego zagrożenia w tym zakresie - mówi Mieczysław Kus, zastępca prezesa RIO w Szczecinie. Natomiast obawy budzą zmiany wskaźników norm zadłużenia wieloletnich prognoz finansowych, które będą obowiązywały od 2014 roku. - W artykule 243 ustawy o finansach publicznych czytamy, że wysokość spłata kwoty długu w stosunku do dochodu, nie może przekroczyć kwoty średniej arytmetycznej spłat z trzech ostatnich lat i tu w powiecie wałeckim istnieje takie minimalne zagrożenie - mówi Mieczysław Kus.

W takim przypadku ustawa stanowi, że jednostka samorządu terytorialnego nie może uchwalić budżetu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group