Pielgrzymka niepełnosprawnych do Skrzatusza

12.06.2024   Autor: Kamil Kończewski
1216---50
Osoby niepełnosprawne spotkały się w Skrzatuszu podczas corocznej pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Był to czas nie tylko modlitwy o zdrowie, ale także znalezienia odpowiedzi na pytanie jak sobie radzić w codziennym życiu.  

Do Skrzatusza przybyli niepełnosprawni wraz z rodzinami przede wszystkim z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Uwielbiają tutaj przyjeżdżać. Co roku jest prawie sześćset osób. Więc to jest miejsce, które powoduje, że są utuleni ramionami Maryi - zapewnia Aleksandra Kropińska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile. 

Sanktuarium w Skrzatuszu dla wielu katolików to miejsce szczególne, podkreślał podczas spotkania z niepełnosprawnymi biskup senior Edward Dajczak. Zwrócił również uwagę na to, że co raz więcej osób jest dotkniętych depresją. A takie spotkanie jest dla nich niezwykle ważne. 

- Dla tych ludzi potrzebna jest też wspólnota. Oni się muszą zobaczyć w dużej grupie. Zaśpiewać, ucieszyć się - mówi biskup senior Edward Dajczak. 

Osoby niepełnosprawne są często na co dzień zamknięte w czterech ścianach domów rodzinnych czy domów pomocy społecznej. Ta pielgrzymka to również pokazanie wszystkim na ile wspólnota jest ważna w ich życiu.  

- Zobaczyć, że tak na prawdę nie są same. Że też inne osoby cierpią na różnego rodzaju niepełnosprawności. Ale też są osoby, które do nich wyciągają pomocną dłoń - tłumaczy ksiądz Łukasz Bikun, dyrektor Caritas w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. 

A taką osobą, która pomimo utraty zdrowia otrzymała pomocną dłoń i doskonale radzi sobie w życiu i do tego osiąga znakomite wyniki sportowe jest Magdalena Andruszkiewicz. Pilanka kilka lat temu otarła się o śmierć. Przeszła rozległy udaru mózgu. Długa rehabilitacja sprawiła, że wraca do w miarę normalnego życia.  

- Chciałabym, żeby to było też przykładem, dla osób którym jest ciężko...wiadomo. Mi też było. Ale to jest przykład, że warto próbować - zapewnia Magdalena Andruszkiewicz, mistrzyni świata w paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Kobe. 

Dlatego podczas spotkania opowiadała o swojej walce o normlane życie i mobilizowała inne osoby niepełnosprawne, aby się nie poddawały.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group