Trwają egzaminy ośmioklasistów

15.05.2024   Autor: Artur Maras
1344---
Wystartowały egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie mają już za sobą język polski. Dziś matematyka, a w czwartek język obcy. To pierwszy tak ważny egzamin w ich życiu. 
 
O 9.00 w całym kraju rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Na pierwszy ogień język polski.  
 
- Większość klasy mówiła, że będą raczej "Kamienie na szaniec", choć ja wczoraj obstawiałam, że będą "Dziady". Na początku lekki stresik, bo nie wiedziałem, jak będzie lektura, ale były "Kamienie na szaniec". Z tego powodu bardzo się cieszę. Matematyka może być ciężka, ale też się przygotowywałem, więc mam nadzieję, że będzie dobrze - mówią ośmioklasiści. 

Egzamin z języka polskiego składał się z części zamkniętej oraz pisemnej i trwał 120 minut. W całej Polsce przystąpiło do niego ponad 214 tys. ósmoklasistów. W Szkole Podstawowej nr 12 w Pile... 
 
- Wyjątkowo mało, bo mamy niż demograficzny. Do egzaminu przystąpiło 46 uczniów. W zeszłym roku była ponad setka. Mamy więc znaczną różnice, która wymaga z demografii - tłumaczy Marcin Borowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 z oddziałami integracyjnymi w Pile. 


 
Przed uczniami jeszcze egzamin z matematyki i języka obcego w czwartek.  
 
- Można to nazwać pewnego rodzaju maratonem. Trzy dni mają zajęte egzaminowaniem, natomiast w kolejnym dniu jest już inaczej, ponieważ wiedzą z czym łączy się ten egzamin i stres opada - mówi Bożena Jabłońska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 z oddziałami integracyjnymi w Pile. 
 
Nie opada natomiast stres o końcowe wyniki. Choć tego egzaminu nie można nie zdać, bo takie są zasady, to z kolei dobry wynik otwiera furtkę do wybranej szkoły ponadpodstawowej.  
 
- Im wyższa nota z egzaminu ósmoklasisty i wyższe noty na świadectwie, tym uczeń ma większe szanse dostać się do danego typu szkoły, którą sobie wybrał oraz na profil klasy który sobie wybrał. Niektóre profile w niektórych szkołach są bardzo popularne i oblegane - dodaje Bożena Jabłońska. 
 
Na wyniku tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, uczniowie muszą poczekać do 3 lipca.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group