Przestępcy szukają sposobów na oszukanie nas przez Internet

25.04.2024   Autor: Redakcja
1067---
Coraz więcej przestępstw w Internecie. Oszuści wykorzystują co rusz nowe techniki manipulowania potencjalnymi ofiarami. W Złotowie cyberprzestępcy wyłudzili ostatnio 1,5 tys. zł.  
 
- Nie ma miesiąca, gdzie nie bylibyśmy powiadomieni o tego typu oszustwach - przyznaje asp. Damian Pachuc, rzecznik prasowy złotowskiej policji. 
 
Tylko w pierwszej połowie kwietnia w powiecie złotowskim doszło do dwóch skutecznych prób wyłudzenia pieniędzy przez Internet. Schemat postępowania cybernetycznych oszustów jest podobny.  
 
- Zdobywają dostęp do konta na przykład na profilu społecznościowym pokrzywdzonej osoby, wystawiają wówczas ogłoszenie odnoście potrzeby dokonania szybkiej płatności, pożyczki pieniędzy. I tak było też w tym przypadku, gdzie osoby, które zobaczyły taką informację na profilu społecznościowym po prostu przekazały ten numer BLIK - dodaje policjant. 


 
Dzięki któremu przestępcy wzbogacili się o 1500 zł. Sposobów na wyłudzenie pieniędzy w sieci jest znacznie więcej. To nie tylko włamania na konta na portalach społecznościowych i wysyłanie do znajomych ofiary fałszywych linków, czy prośby o pomoc. To także wiadomości e-mail od nieznanych nadawców z linkami, czy  wiadomości SMS. 
 
- Tak naprawdę z phishingiem każdy z nas ma do czynienia codziennie. Wielu prób phishingu nawet nie zauważamy, bo nasze poczty e-mailowe blokują pewien ruch phishingowy i nie dostajemy tego typu maili czy też operatorzy usług komórkowych blokują to na SMS-ach, więc to działa. Natomiast nigdy nie blokują wszystkiego. Przestępcy zawsze wymyślają nowy sposób obejścia zabezpieczeń - tłumaczy Cyprian Gutkowski z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. 
 
Eksperci radzą więc zachować stałą czujność. Nie wchodzić i nie klikać w podejrzane wiadomości oraz linki. Jeśli mamy wątpliwości, czy znajomy faktycznie prosi nas o pomoc, warto upewnić się tego i do niego zadzwonić. To może z kolei uchronić nas przed utratą oszczędności. Wraz z rozwojem nowych technologii skala internetowych oszustw rośnie. Według raportu zespołu zajmującego się bezpieczeństwem w sieci CERT, tylko w ubiegłym roku Polacy zgłosili ponad 370 tysięcy prób wyłudzenia danych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group