W schronie się nie schronisz - alarmuje NIK

10.04.2024   Autor: Jakub Sierakowski
1200---196
“W schronie się nie schronisz”. Tak Najwyższa Izba Kontroli podsumowała raport dotyczący schronów w Polsce. Jest ich bardzo mało, a obywatele nie wiedzą, gdzie ich szukać.  
 
W przypadku najgorszego scenariusza, czyli konfliktu zbrojnego, każdy cywilny obywatel będzie szukał schronienia. Jednak co dokładnie powinno się zrobić, gdy usłyszy się syrenę alarmową? 
 
- W zasadzie powinnam zrobić to co najważniejsze i udać się do punktu, ale nie wiem, gdzie. Wszystko jest jasne, tylko nie wiem, gdzie w Pile są punkty, gdzie można się zebrać i zabezpieczyć - zastanawiają się pilanie. 

Takich osób jest więcej. I między innymi dlatego straż pożarna w całej Polsce, w tym także Pile, przeprowadziła szeroką akcję kontroli schronów i miejsc schronienia. 
 
- Straż pożarna od października 2022 do lutego 2023 przeprowadzała inwentaryzację miejsc, które mogą służyć społeczeństwu do schronienia się - mówi mł. kpt. Mateusz Kentzer z Państwowej Straży Pożarnej w Pile. 

Listę schronów i miejsc schronienia opublikowano w aplikacji “Schrony”. Mimo że na pierwszy rzut oka jest ich dużo, to suchej nitki nie zostawia na tym Najwyższa Izba Kontroli i eksperci. NIK w niedawno opublikowanym raporcie stwierdził, że w Polsce miejsc w schronie wystarczy dla... 4 proc. obywateli. 

- Wszystkie obiekty, które oni policzyli, czyli garaże przy galeriach, nie spełniają żadnych warunków związanych z ukryciami czy schronami ze względu na to, że mają bardzo słabe sufity. Po ataku jakimkolwiek środkiem się zawalą i ludzie zostaną zagruzowani - tłumaczy Franciszek Krynojewski, obronacywilna.pl. 

Rząd ma niedługo pracować nad ustawą o ochronie ludności. Zgodnie z nią, m.in. przywrócona zostanie obrona cywilna oraz powstanie plan budowy schronów. Pierwsze czytanie w Sejmie odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze wiosną.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group