Miniony rok był trudny. Gospodarcze podsumowania w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

23.01.2024   Autor: Jakub Sierakowski
967---298
Gospodarcze podsumowanie roku w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Właściciele firm i samorządowcy rozmawiali o ubiegłym roku, ale też o wyzwaniach na 2024.

Ubiegły rok był trudny zarówno dla ludzi, jak i firm. Rosnąca inflacja drenowała budżety przedsiębiorstw. Mimo że ceny rosną już dużo wolniej, to 2024 zapowiada się na równie trudny.

– Wyzwania są związane z sytuacją w Europie i na świecie. Mam tu na myśli wojnę w Ukrainie i różne ruchy na Bliskim Wschodzie. Ale myślę też, że też nasze wewnętrzne sprawy, czyli odbudowanie relacji po epidemii, bo jej konsekwencje jeszcze są i wiele firm to odczuwa – mówi Jan Polcyn, prezes Forum Gospodarczego Związku Pracodawców Północnej Wielkopolski Lewiatan.

Wiele firm odczuwa również spowolnienie gospodarcze. To przejawia się m.in. w tym, że wiele osób ogranicza swoje wydatki.

– Spada popyt. Nie wiemy, co zrobić z pracownikami. Dobrego pracownika nie można zwolnić, bo on jest zbyt cenny, szczególnie, gdy w powiecie jest tylko 4 proc. bezrobocia. Na wszystko potrzeba pieniędzy, a na nowe technologie, żeby sprostać konkurencji są potrzebne ogromne pieniądze – podkreśla Ryszard Kielczyk, prezes zarządu Odlewni Żeliwa "Drawski" S.A.
Władze powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego postanowiły pompować pieniądze w lokalną gospodarkę. Środki, które powiat otrzymywał na przykład z Polskiego Ładu, zostawały na miejscu.

– Nasi lokalni przedsiębiorcy robili drogę, robili ścieżkę, robili most, budowali halę gimnastyczną i robili wszelkie inne inwestycje, na przykład w szpitalach, których powiat ma dwa – tłumaczy Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

I to właśnie tych przedsiębiorców uhonorowano w trakcie gali. Nagrody wręczano za rozwój regionu czarnkowsko-trzcianeckiego, całego województwa, a nawet Polski. Dwie ostatnie nagrody nadali: marszałek województwa wielkopolskiego oraz minister rozwoju i technologii.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group