Galeria w Muzeum Staszica. To już 20 lat

14.11.2023   Autor: AK
299---112
Galeria sztuki w Muzeum Stanisława Staszica w Pile ma już 20 lat. Pomysł na jej utworzenie w podziemiach muzealnych pojawił się przypadkowo. Ówczesny dyrektor placówki – Józef Olejniczak zgodził się od razu, bo galeria dawała szansę na przyciągnięcie nowych widzów.

– Dodatkowy obszar, taką strefę dodatkowej działalności muzeum, która może wzbogacić ofertę muzeum, poprzez odbiorców sztuki współczesnej, którą można zachęcić do oglądania eksponatów muzealnych dotyczących Stanisława Staszica i odwrotnie, uważam, że to się nawzajem uzupełnia, wzbogaca i to chyba największa wartość. Sam się zdziwiłem, że to już 20 lat – mówi Wojciech Beszterda, kurator Galerii MS.
A przez ten czas wiele się działo. Ponad 130 wystaw malarstwa, grafiki, fotografii i to nie tylko artystów związanych z naszym regionem. Pilanie mieli okazję zapoznać się z dziełami takich artystów jak Andrzej Zygmuntowicz, Waldemar Świerzy, czy Rosław Szaybo, a nawet spotkać się z nimi i porozmawiać. Galeria to też przestrzeń na koncerty jazzowe oraz spotkania i rozmowy o sztuce, a także warsztaty. Z okazji jubileuszu w galerii można oglądać wystawę zbiorową pilskich artystów zatytułowaną “Kontynuacje”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group