Święto Niepodległości. Zapowiedź wydarzeń

08.11.2023   Autor: Redakcja
3770---371
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To jedno z najważniejszym państwowych świąt. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Początkowo święto miało charakter wyłącznie wojskowy. Teraz z tej okazji bierzemy udział w paradach, piknikach, koncertach, biegach czy wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Sprawdziliśmy co tego dnia będzie się działo w największych miastach naszego regionu.

Piła
Koncert w szkole muzycznej
Już w środę 8 listopada o godz. 17.00 w Szkole Muzycznej w Pile odbędzie się koncert "Śpiewamy dla niepodległe" w wykonaniu nauczycieli i uczniów szkoły oraz chóru pod dyrekcją Tatiany Kujawskiej - Tubiszewskiej. W repertuarze znajdą się m.in. znane wojskowe piosenki jak "Rozkwitły pąki białych róż" czy "Przybyli ułani pod okienko", ale także muzyka Ignacego Jana Paderewskiego czy Fryderyka Chopina. 

Koncert w Regionalnym Centrum Kultury
10 listopada o godz. 17.00 w sali kameralnej Regionalnego Centrum Kultury odbędzie się koncert "Rozkwitały pąki białych róż..." w wykonaniu chóru Halka oraz Di Ortica. Chórzyści zapraszają przybyłych gości do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. 

Bieg Niepodległości i piknik rodzinny "Kierujesz się Życiem"
W sobotę 11 listopada o godz. 11.30 na Stadionie Powiatowym przy ul. Okrzei najmłodsi wystartują w biegu dzieci na dystansie 400m. Punktualnie o godz. 12.00 będzie uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Pięć minut później biegacze wystartują w XVI Biegu Niepodległości. Pokonają 6.200 metrów ulicami miasta i wrócą na stadion. Pięć minut po biegaczach wystartują kijkarze w Marszu Nordic Walking. Pokonają dystans 3.200 metrów (8 okrążeń stadionu). Każdy uczestnik biegu czy marszu otrzyma pamiątkowy medal. Tradycyjnie dla uczestników biegów będą rogale marcińskie.

Zapisy biegaczy trwają do 9 listopada, na stronie www.biegnijmy.pl, w zakładce „zapisy do biegów”. Podczas biegu będą zbieranie pieniądze na leczenie ratownika medycznego, chorego na glejaka Piotra Brosza

W tym samym czasie i w tym samym miejscu odbędzie się piknik rodzinny "Kierujesz się życiem". Od godz. 11.00 do 14.00 będą prowadzone pokazy symulatorów: dachowania, zderzenia i poślizgu wraz z nauką udzielania pierwszej pomocy i pokazem działań ratowniczych. Program obejmuje także działania edukacyjne pilskiej policji, w tym adresowane do najmłodszych kierowców (mini-miasteczko ruchu drogowego i edukacja przedszkolaków dotycząca zasad bezpiecznej jazdy na rowerze).

Gra terenowa w Pilskim Muzeum Wojskowym
W godz. od 13.00 do 16.00 na terenie Pilskiego Muzeum Wojskowego na pilskim lotnisku odbędzie się "Niepodległościowa Gra Terenowa". Do wygrania atrakcyjne nagrody. W trakcie na uczestników czekają przejażdżki pojazdami wojskowymi, będzie też ognisko i kiełbaski z grilla. Muzeum prosi odwiedzających o symboliczne wsparcie renowacji zabytków techniki. 

Uroczyste obchody na Placu Zwycięstwa
Złożenie wiązanek kwiatów i uroczyste obchody Święta Niepodległości odbędą się na Placu Zwycięstwa. Początek o godz. 15.00

Złotów
Koncert "Młodzi w rytmie Niepodległej"
10 listopada o godz. 18.00 w sali kinowej Złotowskiego Domu Kultury odbędzie się koncert "Młodzi w rytmie Niepodległej".

Uroczyste obchody
Rozpoczną się o godz. 12.30 mszą święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy przemarsz na plac Paderewskiego. Tam o godz. 13.40 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową. Dwadzieścia minut później otwarcie wystawy "V Dzielnica Związku Polaków w Niemczech". Wystawa czynna będzie codziennie w godz. 10-17 w Galerii za Winklem na placu Paderewskiego aż do 11 lutego. Bilet 2 zł. Na zakończenie obchodów o godz. 14.30 na placu Paderewskiego rekonstrukcja historyczna. 
Wałcz
Turniej o Puchar Małgorzaty Glinki

W sobotę 11 listopada w godz. 10.00-17.00 na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu odbędzie się siatkarski Turniej i Puchar Małgorzaty Glinki z okazji Święta Niepodległości. Swój udział zapowiedziało blisko 50 zespołów z kraju oraz zagranicy, ponad 240 zawodników i trenerów. Będzie obecna również sama Małgorzata Glinka, była siatkarka, mistrzyni Europy. 

Czarnków
Bieg Niepodległości 

W piątek o godz. 12.00 spod amfiteatru w Parku Staszica wystartują biegacze w XXIV Biegu Niepodległości w Czarnkowie. Organizatorzy przewidzieli 400 miejsc startowych. Wspólnie z uczestnikami biegną osoby niepełnosprawne i lokalni przedsiębiorcy. Bieg jest darmowy, a dla każdego uczestnika czeka niespodzianka. Dystans dopasowany jest dla każdego uczestnika według wieku. 

Uroczyste obchody
Rozpoczną się o godz. 11.45 wspólnym odśpiewaniem hymny i innych pieśni patriotycznych przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na Placu Wolności. O godz. 12.30 uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych, chóru Harmonia i Czarnkowskiej Orkiestry Dętej  w koście pw. św. Marii Magdaleny. Po mszy przejście pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, a następnie pod Pomnik Pamięci Narodowej i tam o godz. 13.30  uroczyste złożenie kwiatów i odśpiewanie "Roty". 

Koncert Patriotyczny
W sali kina Światowid o godz. 17.00 odbędzie się uroczysty koncert patriotyczny. W programie: "Polska to wielka rzecz" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka oraz koncert niepodległościowy prowadzony przez Wiesława Pietruszaka. Wystąpią: Wojciech Kowalski - bas - Ilona Kępczyńska - fortepian i Kacper Solarz - skrzypce. 

Rajd Rowerowy
Dzień później XX Rajd Rowerowy 'Po Marcinowego Rogala". Start o godz. 12.00 sprzed Czarnkowskiego Domu Kultury. 

Trzcianka
Patriotyczny Spacer Ekologiczny

Start o godz. 10.00 w Straduniu. Wspólne sprzątanie terenu przy jez. Logo, ognisko na zakończenie. 

Uroczyste obchody
Rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Godzinę później przejście z flagami pod Pomnik Niepodległości, a tam wspólne odśpiewanie hymnu, wystąpienia, złożenie kwiatów oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej BPiCK. 

Chodzież
Uroczyste obchody

Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Floriana o godz.. 10.00. Po mszy procesyjne przejście pod pomnik pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność. Pod pomnikiem złożenie wiązanek ok godz.11.15. Uroczystość uświetni Orkiestra Chodzieskiego Domu Kultury. Po uroczystości tradycyjny poczęstunek - rogal marciński. 

Koncert "Sybirskie opowieści"
O godz. 17.00 w Chodzieskim Domu Kultury koncert obozowych pieśni zesłańców - duet Yanistan, czyli Janusz Kasprowicz i Stanisław Marinczenko

Śpiewająca Husaria "Jan Boys"
O godz. 18.30 w Parku Odpoczywaj z kulturą wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych oraz poczęstunek. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group