10-lecie istnienia świętował chór ewangelicki w Pile

02.10.2023   Autor: AK
---135
10-lecie istnienia świętował Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga w Pile. Uroczysty koncert odbył się w niedzielę w kościele pod wezwaniem św. Jana.  
 
Muzyka dla luteranów była i jest bardzo ważna, nie tylko w liturgii. Uważają, że to czego nie można powiedzieć, wręcz trzeba przekazać muzyką. Bez niej kościoły byłyby puste. I gdy tylko ewangelicy wybudowali kościół w Pile, zabrali się za zakładanie chóru.  
 
- Po wybudowaniu kościoła, ten kościół byłby sztuką dla sztuki i stałby pusty. Kościół trzeba ożywiać, tak więc, muzyka jest jedną z tradycji ewangelickich, która od początku weryfikowała życie każdej parafii - tłumaczy ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile. 
 
Początki nie były łatwe. Trzeba było znaleźć chętnych. A nie wszyscy mieli wokalne zdolności.  
 
- Ponieważ nie było ich zbyt wiele tych osób, więc wykorzystaliśmy każdy z tych materiałów, jaki nam się pojawił. Cieszę się bardzo. Część z tych ludzi sama zrezygnowała, ale mam wrażenie, że większość tych ludzi śpiewa do dzisiaj - mówi Waldemar Ratajczyk, pierwszy dyrygent. 
 
A jeśli już nie śpiewają to przychodzą na koncerty, które w kościele gromadzą sporą publiczność. Nie tylko wierni przychodzą posłuchać, jak chórzyści zmagają się nie tylko z klasycznym repertuarem. 

 
Przez te 10 lat chór się rozrósł. Jaki mają przepis na dobre wykonanie?  
 
- Złapać harmonię z innymi głosami, ale też nie można siebie w tym zgubić, tak jak nasza dyrygentka podkreśla, że każdy jest solistą tutaj i każdy głos jest ważny, każda osoba jest ważna - opowiada Izabela Beszterda, chórzystka. 
 
A dla nich najważniejsze są spotkania ze sobą, nie tylko występy na scenie.  
 
- To na czym się skupiamy to to by być ze sobą, bo to chcemy robić, bo to możemy robić i lubimy to robić. Lubimy ze sobą przebywać, lubimy ćwiczyć, lubimy śpiewać, lubimy muzykować. Amatorsko, bo amatorsko, ale jednak muzykowanie - przyznaje Rafał Tomczyk, chórzysta. 
 
I to z sukcesami. Pilski chór luterański zdobywa coraz więcej nagród na ogólnopolskich festiwalach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group