„Poetycko, jesiennie, pięknie” – poezja na targowisku w Pile

18.09.2023   Autor: Redakcja
1089---345
Julian Tuwim pisał, a Czesław Niemen śpiewał, że „Mimozami jesień się zaczyna…”. Na pilskim targowisku jesień tradycyjnie rozpocznie się poezją. Tą „z górnej półki”, bo uznanych poetów, takich jak Jan Brzechwa czy Wisława Szymborska, ale i tą, która dopiero czeka na odkrycie, tą pisaną często dla siebie, do poduszki.

Już w czwartek, 21 września, na pilskim targowisku pojawią się uczniowie szkoły podstawowej nr 1 w Pile, którzy poza recytacją wybranych wierszy będą rozdawać wiersze do poczytania w domu, w wolnej chwili.

W październiku natomiast przewodzić będą słowa Jana Kochanowskiego  „Przeto siądź za stół, mój drogi sąsiedzie, Boś dawno nie bywał przy takiej biesiedzie”. To właśnie w październiku odbędzie się biesiada poetycko-literacka, połączona z biesiadą kulinarną podczas „Smaków regionu”. Na targowisku przy ul. Rynkowej biesiadować będziemy 7 października, a na targowisku przy ul. Witosa/Ludowa 15 października.

Listopad to czas wspomnień, wspomnień o naszych bliskich, znajomych, sławnych poetach czy ludziach, którzy zapisali się na kartach historii. Na pilskich targowiskach do tych wspomnień dołączą również dawne języki, gwara czy zapomniane już zwyczaje. Wielu z nas zapewne już nie wie, że na Kaszubach czy Krajnie jeszcze nasze prababcie do ślubu szły w czarnej sukni. 9 listopada zapraszamy w imieniu organizatorów do wspólnego czytania wierszy: „Na straganie” Jana Brzechwy w gwarze poznańskiej oraz „Lokomotywy” Juliana Tuwima w gwarze góralskiej, kaszubskiej, poznańskiej i śląskiej.
Finałem „Poetyckiej jesieni 2023” na targowiskach będzie rozstrzygnięcie konkursu na wiersz o tym, czy ryby  „Śpiewały tylko na niby”, do udziału w którym już dziś zapraszamy młodzież szkół podstawowych z klas od IV do VIII. W czwartek, 23 listopada zaprezentowane zostaną prace wszystkich autorów, a zwycięzcy odbiorą nagrody.

Poezja na targowisku jest projektem realizowanym w ramach akcji "Poetycka jesień w Wielkopolsce". Pilskie targowiska włączają się w ten sposób do VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, organizowanej przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich i Fundację Literacką „Jak podanie ręki”. Do projektu może dołączyć każdy miłośnik poezji, który – podobnie jak Cyprian Kamil Norwid w wierszu „Do Bronisława Z.” – uważa, że:
"Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic"


Źródło: organizatorzy (Tarpil)

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group