Pierwsze zakażenia legionellą w Wielkopolsce

28.08.2023   Autor: Redakcja
172---527
Dwie osoby, u których potwierdzono obecność bakterii legionella, trafiły do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim - poinformował portal wlkp24.info. 
Dwie osoby z wykrytą legionellą przebywają w ostrowskim szpitalu. Jak informuje Adam Stangret – zastępca szefa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, ich stan jest „dość dobry”. 54-letnia kobieta i 53-letni mężczyzna to małżeństwo, które zostało przyjęte do szpitala kilka dni temu. Mieli gorączkę oraz bóle kostno-stawowe. Po przeprowadzeniu badań stwierdzono wysoki stan zapalny, cechy zapalenia płuc oraz potwierdzono obecność bakterii legionella. Z najnowszych informacji wynika, że ich stan się polepszył. W najbliższych dniach mają przejść kolejne badania kontrolne. Z informacji, które przekazali lekarzom, wynika, że nie byli w ostatnim czasie na południu Polski. 
 

Do tej pory na Podkarpaciu zmarło 11 osób zakażonych legionellą  - wynika z najnowszego komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. Dotąd zakażenie bakterią potwierdzono u 144 mieszkańców tego województwa. 


Legioneloza to choroba układu oddechowego wywoływana przez pałeczki legionelli. Bakterie te występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze od 20 do 50 stopni Celsjusza. Jest ta jest zakaźna, ale nie zaraźliwa. Najczęstsze objawy to: bóle mięśni, ból głowy, gorączka, objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).


Najbardziej zagrożone są osoby starsze. To właśnie u niech najczęściej diagnozuje się ciężki przebieg choroby. Wpływ na to ma obniżony poziom odporności oraz przewlekłe choroby płuc. Szczególnie narażeni są także palacze. Jak informuje GIS, choroba w większości przypadków jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Llegionelozę, należy stosować się do kilku zasad rekomendowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny: regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu, po nieużywaniu kranu przez co najmniej 2 tygodnie, odkręcić wodę na przynajmniej 2 minuty, przed skorzystaniem z niej oraz okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, a jeśli to możliwe utrzymywać w nich temperaturę wody na poziomie 60°C.


Główny Inspektor Sanitarny wydał oficjalny komunikat w sprawie legionelozy i polecił jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie całego kraju „wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group