Był egzamin, dzisiaj przysięga

08.07.2023   Autor: Redakcja
855---539

140 żołnierzy z Wielkopolski ukończyło szkolenie podstawowe, prowadzone przez batalion w Śremie. Ale gospodarzem kursu był batalion w Dolaszewie. Tylko tu taka liczba rekrutów mogła się pomieścić. W czwartek przyszli żołnierze mieli egzamin z tak zwanej pętli taktycznej, a w sobotę czeka ich przysięga.  

Dla wielu z nich takie szkolenie to spełnienie marzeń.  

- Wiążę swoją przyszłość z zawodowym wojskiem no i to wydaje mi się, że to jest ta droga i WOT pokazał mi, jak na tej “16-tce” jestem, że zostanę przy tym kierunku - mówi szer. Jakub Czerniak, rekrut z Pleszewa.  

- To było moje marzenie od dziecka zostać wojskowym, żołnierzem, tym bardziej, że WOT daje mi te możliwości, w czasie wakacji, kiedy nie chodzę do szkoły i mogę odbyć to 16-dniowe szkolenie - dodaje szer. Paweł Maciejewski, rekrut z Ostrowca.

Bo tym razem w szkoleniu wzięli udział uczniowie szkół średnich i studenci w ramach “Wakacji z WOT-em". Jak choćby 18-letnia córka Agnieszki Durskiej.  

- Mam syna także we WOT-cie, także już widzę przez dwa lata czego syn się uczy i i to nas z córka zainteresowało i stwierdziłyśmy, że to będzie też jakiś punkt dla nas - mówi kobieta.

To najbardziej stresująca część. Egzamin ze wszystkich części szkolenia podstawowego zdawało około 140 przyszłych żołnierzy. W tym samym czasie odbyło się szkolenie wyrównawcze dla około 50 żołnierzy i szkolenie rotacyjne. W sumie w dolaszewskim batalionie jednorazowo przebywało ponad 400 mundurowych. 

Rekruci uczyli się podstaw strzelectwa, taktyki, szkolenia medycznego oraz terenoznawstwa.  

- Rozszerzenie tego programu nastąpi w jednostkach do których żołnierze są przydzieleni i tam przez pierwszy okres, czyli szkolenie indywidualne, będą doskonalić swoje umiejętności na stanowiskach służbowych - wyjaśnia ppłk Daniel Kubas, dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie.

Część z nich zasili batalion w Dolaszewie  

- 11 żołnierzy z Dolaszewa. Czekamy na nich, już tupiemy nogami, bo tak naprawdę mamy dla nich zadania, liczymy na to, że wspomogą batalion w realizacji zadań tych codziennych - przekonuje mjr Jarosław Łojek, zastępca dowódcy 122 batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie.

 Zadania czekają na kierowców, mechaników, pisarzy czy informatyków.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group