Awantura na sesji rady miasta

28.06.2023   Autor: Kamil Kończewski
1771---119
Znów burzliwie podczas sesji Rady Miasta Wałcza. W trakcie obrad doszło do awantury pomiędzy wiceprzewodniczącą Anną Ogonowską a burmistrzem Maciejem Żebrowskim. Część radnych na znak protestu wyszła z sali. Obrady mają być wznowione w czwartek.

Wałeccy radni mieli wczoraj debatować i głosować nad wotum zaufania i udzieleniem absolutorium burmistrzowi Maciejowi Żebrowskiego za 2022 rok. Przed rozpoczęciem tej części obrad radny Tadeusz Gnojewski, jednocześnie przewodniczący komisji rewizyjnej, złożył wniosek o przerwanie posiedzenia rady i jego dokończenie w czwartek. Powód? Brak w odpowiednim terminie opinii burmistrza Macieja Żebrowskiego do protokołu w sprawie inwestycji modernizacji kina Tęcza.

– Dostaliśmy maila, że burmistrz nie da jeszcze opinii swoich i zastrzeżeń do tego protokołu końcowego w godzinach nieokreślonych dziś. Dziś mija według niego termin, według nas minął on wczoraj – mówi Tadeusz Gnojewski.

Ustawowy termin odniesienia się burmistrza do tego protokołu to 7 dni. Inaczej do jego obliczania niż przewodniczący komisji rewizyjnej podchodzi burmistrz.

– W dniu dzisiejszym mija termin 7-dniowy złożenia opinii. W dniu dzisiejszym ta opinia zostanie złożona do biura rady na ręce pana przewodniczącego komisji rewizyjnej – mówił wczoraj Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.Przewodniczący rady Maciej Goszczyński zarządził przerwę. Wszystko po to, aby radni ustalili termin wznowienia obrad. Po przerwie do ofensywy przystąpiła wiceprzewodnicząca Anna Ogonowska. Składając wniosek o przerwę, nie szczędziła razów burmistrzowi i jego ekipie.
– Nie szanujecie państwo, czyli pan, panie burmistrzu Macieju Żebrowski, pan panie zastępco Adamie Biernacki, pani skarbnik Elżbieto Stanisławek, pieniędzy mieszkańców, ich wysiłku podatkowego i nas radnych, którym proponujecie decydowanie o zmianach przekazując tak skąpe uzasadnienia – powiedziała Anna Ogonowska, Klub Radnych „Niezależni – Alternatywa”.

Zarzutów padało wiele. Ich treść oraz forma przedstawienia oburzyła radnych z klubów Obywatelski Ruch Samorządowy “Przyszłość” i Koalicja Obywatelska. Na znak protestu, między innymi również wobec biernej postawy przewodniczącego rady, opuścili oni salę sesyjną.

– Nie było w tym momencie mowy powiedzmy o tym wniosku, który przewodniczący komisji rewizyjnej chciał przeprocedować. Natomiast zaczęła się jazda, ubliżanie i tak dalej. Jeśli kto to słuchał. To nie miało nic wspólnego z tym wnioskiem – tłumaczy Andrzej Ksepko, Klub Radnych „Obywatelski Ruch Samorządowy – Przyszłość”.

Oburzenia nie krył również adresat słów wiceprzewodniczącej, burmistrz Maciej Żebrowski.

– Było tam bardzo dużo słów gorzkich, trudnych, o pewnych znamionach nawet bym powiedział, nie chcę tu użyć słowa mobbingowania, ale generalnie takich jakby niewygodnych słów i to nie względu na treść tylko na sposób przekazu – mówi burmistrz Wałcza.

Radni, którzy pozostali w sali sesyjnej wałeckiego ratusza przegłosowali wniosek o przerwanie obrad. Za wnioskiem Tadeusza Gnojewskiego było 11 radnych, dwóch zagłosowało przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Obrady będą wznowione w czwartek, 29 czerwca, o godzinie 16.00.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group