Setki lat przeleżał na dnie Gwdy

20.06.2023   Autor: Kamil Kończewski
733---106
Naczynie z przełomu XVI i XVII wieku odnaleźli płetwonurkowie archeolodzy z Piły. Znalezisko może wskazywać, że w okolicach pilskiej obwodnicy, przy ulicy Poznańskiej, istniała kiedyś osada.

To było już kolejne archeologiczne nurkowanie w tej części Gwdy. Rzeka ma tam podmyty brzeg, widoczność w wodzie jest bardzo ograniczona, bo sięga od 1 metra do półtora. Niski poziom wody w rzece sprawił, że nurt był nieco szybszy niż zwykle.

– Rzeka wartkim prądem płynie. Są zawaliska, są drzewa. Wiadomo, pod te drzewa można wejść, ale nie z prądem, ale tylko pod prąd – tłumaczy Leszek Skwara ze Stowarzyszenia Nurkowego “Gwda”.



Rok temu w tym samym miejscu archeolodzy znaleźli artefakty pochodzące z początku naszej ery.
– Na tym samym odcinku można pływać 10 razy i nic nie znaleźć, i płynąć 11. raz i coś znaleźć. Równie dobrze może to działać w drugą stronę. Może być tak, że pewne fragmenty dna widzimy za każdym razem, a któregoś razu przykryte warstwą piasku – mówi dr Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile.

Do Gwdy weszło 5 płetwonurków. Po kilkudziesięciu minutach jednemu z nich udało się wyciągnąć z dna rzeki dwa przedmioty. Jednym był gliniany dzban, a drugim fragment drewnianej konstrukcji. Oba znalezione elementy poddane zostaną szczegółowym badaniom archeologicznym. Wygląda na to, że w miejscu znalezionych artefaktów istniała osada. Opustoszała najprawdopodobniej na przełomie XVI i XVII wieku z powodu gwałtownych zmian klimatycznych i związanych z nimi seryjnych powodzi.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group