Piła i Czarnków za dużo wydały na prąd – twierdzi NIK

25.05.2023   Autor: Jakub Sierakowski
1057---377
Według Najwyższej Izby Kontroli oba miasta mogły zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych. Izba sprawdziła wydatki 9 gmin w Polsce w latach 2021-2022.

Z naszego regionu kontrola objęła Piłę i Czarnków. Publikacja Izby nie pozostawia na tych samorządach suchej nitki. Według niej, gminy popełniały liczne i te same błędy.

– W Pile, jak i w Czarnkowie, oceny były w zasadzie jednolite. Musieliśmy niestety wydać ocenę o niegospodarnym wykorzystaniu środków. Czego zabrakło? W Pile zabrakło przede wszystkim analiz parametrów istotnie wpływających na końcową cenę, jaką gmina musi zapłacić za oświetlenie przestrzeni publicznej – mówi Joanna Kozak, autorka raportu, NIK.Chodzi tutaj przede wszystkim o natężenie światła ulicznego i czas pracy lamp. Inspektorzy podają w wątpliwość także gospodarność zakupu energii przez gminę na giełdzie. Według NIK-u Piła zapłaciła ok. 665 tysięcy zł za dużo. Izba analizuje teraz, czy istnieje podstawa do złożenia zawiadomienia o niegospodarności do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Miasto złożyło już zastrzeżenia dot. wystąpień pokontrolnych. NIK czeka na oficjalną odpowiedź od prezydenta.
W przypadku Czarnkowa, według NIK, miasto mogło zaoszczędzić 152 tysiące zł, jednak władze miasta mają zastrzeżenia do raportu oraz do dostawcy energii.

– Enea niestety odczytuje liczniki nieregularnie. Mimo że na fakturze jest wpisane, że jest to odczyt rzeczywisty, to jest to odczyt szacunkowy. I to ma naprawdę ogromny wpływ na to, jak te wyliczenia się kształtowały – tłumaczy Krzysztof Madej, zastępca burmistrza Czarnkowa.

W Czarnkowie konsekwencją raportu są plany m.in. wymiany oświetlenia we wszystkich lampach w mieście na ledowe, a także liczników na bardziej precyzyjne. Co planuje Piła? Nie wiadomo. Nikt z urzędu miasta nie zdecydował się na wypowiedź w tej sprawie przed naszą kamerą.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group