Trenują dipy, kołowrotki, fiflaki czy flagi

18.05.2023   Autor: Kamil Kończewski
1083---156
Dipy, kołowrotek, fiflak, swing czy flaga to akrobacje, które można wykonać trenując kalistenikę. To dyscyplina sportu, która łączy ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne z ze sportami siłowymi. Teraz park do uprawiania tego sportu powstał w Lipce.  
  

Kilku zapaleńców 5 lat temu odwiedziło wójta Lipki z prośbą o wybudowanie specjalnego parku, niezbędnego do uprawiania tej rzadkiej dyscypliny sportu. Pomysł spodobał się wójtowi i tak powstał street workout park. 

- Po budowie było kilka osób, które uprawiają ten sport. Dzisiaj widzimy, że już można powiedzieć, że mamy kilkadziesiąt osób, które czynnie uprawianiem tego sportu się zajmują - mówi Przemysław Kurdzieko, wójt Lipki. 

Treningi kalisteniczne można rozpocząć w domu. Do treningu wykorzystuje się głównie ćwiczenia z własną masą ciała, czyli pompki, podciągnięcia czy przysiady. Potem przychodzi kolej na bardziej zaawansowany trening.  

- Są również ćwiczenia zapożyczone z gimnastyki które wyglądają bardziej zjawiskowo i w połączeniu z tym wszystkim powstaje coś takiego jak street workout, czyli aktywność, która charakteryzuje się pokazem siły, akrobacji i mocnej koordynacji ruchowej - tłumaczy Artur Romanek, Street Workout Lipka. 

Ale nie tylko, bo nie trudno porównać tych akrobacji do umiejętności cyrkowych. Taki choćby fiflak, czyli skok w tył na obie ręce...  


Mimo że akrobacje wydają się bardzo trudne i niebezpieczne, to dla wielu uprawiających street workout pierwsze treningi rozpoczęły się prozaicznie. 

- Zmotywowało mnie to, żeby trochę odejść od komputera, od pracy. Ale na tyle zakochałem się w street workoucie, w kalistenice że już teraz właściwie nie wyobrażą sobie tego nie robić. Bo daje mi to taką dużą satysfakcję - zapewnia Mateusz Konopacki, Street Workout Lipka. 

- Zaczynałem praktycznie od 0, ale jakąś siłę tam miałem. Mogłem się podciągnąć maksymalnie 5 razy. Gdzie teraz po roku ćwiczeń mogę się podciągnąć z ciężarem zaczepionym 60 kilogramów - przekonuje Jakub Michoński, Street Workout Lipka. 

Prawdziwa gradka czeka sympatyków tego sportu już latem. 15 lipca podczas obchodów Święta Wsi Krajeńskiej odbędzie się II Ogólnopolski Turniej Kalisteniczny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group