Freedom in my mind – przedstawienie lalkowe o wolności

25.04.2023   Autor: Redakcja
833---75
Freedom in my mind – to tytuł przedstawienia lalkowego, jakie w miniony piątek mieli możliwość obejrzeć widzowie w pilskiej szkole muzycznej. Spektakl opowiada o przeżyciach Viktora Frankla, austriackiego psychiatry żydowskiego pochodzenia i więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Temat wojny i osobistych wyborów jest tym bardziej aktualny, że za naszą wschodnią granicą wciąż trwają walki. Twórcy spektaklu prowokują do odpowiedzi na pytanie: jakich wyborów dokonuje człowiek znajdujący się w ekstremalnej sytuacji.

– I dualizm człowieka, duszy i ciała to jest ta wolność – mówi Alek Gawroński, lalkarz.

I jak z tej wolności korzysta. Doświadczenia obozowe miały wpływ na pracę i życie Viktora Frankla.

– To jego motto, które przyświecało nam przy tworzeniu tego spektaklu, czyli, że między bodźcem a reakcją, jest jeszcze taka przestrzeń, w której można zdecydować jaka będzie reakcja na ten bodziec i Frankl tę przestrzeń nazywa wolnością, albo życiem – tłumaczy Marek Gawroński, reżyser spektaklu "Freedom in my mind".
Austriacki doktor filozofii i profesor psychiatrii uważał, że dążenie do znalezienia sensu życia jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka.

Anastazja Borisławska, oświetleniowiec i dźwiękowiec mówi, że: – Historia oczywiście jest przejmująca i można dużo o tym mówić, natomiast to, co mnie ujęło w tym spektaklu to jest to, że tak trudna historia, jest opowiadana metaforą, lalką.

Którą niełatwo jest prowadzić.

– Musimy jeszcze grać ze sobą razem, musimy potrafić się znaleźć na scenie, zapamiętać te układy. Prowadzimy jedną lalkę razem w trójkę, więc jest to takie na oddech wszystko, musimy wiedzieć, gdzie jesteśmy – wyjaśnia Aleksandra Gawrońska, lalkarka.

To spektakl rodzinny. Lalki zaprojektowała Kaja Gawrońska, córka Aleksandry i Marka. Syn wraz ze swoją dziewczyną Anastazją pomagał jako lalkarz w realizacji tego przedsięwzięcia. Spektakl powstał podczas izolacji związanej z pandemią koronawirusa.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group