Co kupić - jedną pompę czy zestaw pompowy do domu?

21.04.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---

Częste skoki ciśnienia w instalacjach wodnych to poważny problem. Jedną z najbardziej dotkliwych konsekwencji jest z pewnością wzrost zużycia energii. Ten skutek odczuwają nie tylko użytkownicy takich systemów, ale też my wszyscy. W skali globalnej, energia wykorzystana na pokrycie różnic ciśnień wynosi kilka procent całego zużycia. Wydajne i energooszczędne rozwiązania zapobiegające skutkom skoków ciśnienia mogą więc nie tylko uczynić korzystanie z instalacji wygodniejszym, ale też obniżyć koszty eksploatacji i przyczynić się do spowolnienia zmian klimatu.

Jednym aspektów, które pod tym kątem okazują się mieć największe znaczenie jest prawidłowy dobór urządzeń do pompowania wody. By uniknąć wspomnianych problemów w toku eksploatacji instalacji, inwestor musi odpowiedzieć na wiele pytań. Wśród nich na pewno pojawi się to dotyczące wyboru liczby pomp obsługujących daną instalację. Co więc będzie lepszym rozwiązaniem – jedna czy dwie pompy? To zagadnienie szczegółowo omawiamy w kolejnym akapicie.

Zestaw pompowy – najważniejsze elementy

Zanim przejdziemy do omówienia zasad doboru liczby pomp w instalacji warto poświęcić chwilę na omówienie tego, czym jest zestaw pompowy oraz wymienienie jego pozostałych elementów.

Zestaw pompowy to nic innego jak zespół kilku pomp pionowych połączonych ze sobą jeden system. To z jakich podzespołów będzie się składał, uzależnione jest od specyfiki. Najczęściej składa się on jednak z takich części jak:

 • zbiornik ciśnieniowy;

 • kolektor napływowy;

 • kolektor tłoczny;

 • zawory zwrotne;

 • zawory odcinające;

 • ramy podstawy;

 • przyłącze z zaworem odcinającym;

 • manometr;

 • przetwornik ciśnienia;

 • szafa sterownicza;

 • inteligentny sterownik;

 • agregaty pompowe;

 • wibroizolatory.

Zestaw pompowy – jakie wymagania musi spełnić?

By zestaw pompowy dobrze spełniał swoją funkcję, musi mieć odpowiednie parametry. Najważniejszym jest z całą pewnością wydajność. Właśnie na ten aspekt należy zwrócić uwagę wybierając konkretny model. Ocenę zapotrzebowania instalacji powinien przeprowadzić specjalista. Na rynku dostępne są pompy o wydajności wynoszącej od 1,5 do 80 metrów sześciennych na godzinę. Jak widać, znalezienie urządzenia idealnie dostosowanego do naszych potrzeb nie będzie trudne. Przeczytaj artykuł dostępny pod tym linkiem, by dowiedzieć się więcej.

Poza tym dla poprawnego działania zestawu pompowego wpływają również inne parametry pompy. Wśród nich największe znaczenie mają:

 • maksymalna wysokość podnoszenia (podawana przez producentów w metrach);

 • maksymalne ciśnienie roboczym (wyrażona w specyfikacji w barach);

 • maksymalna temperatura cieczy w instalacji (w stopniach Celsjusza).

Podobnie jak efektywność, powyższe parametry powinny być dobrane po konsultacji ze specjalistą. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się na https://www.dostudni.pl/urzadzenia-i-systemy-do-podnoszenia-cisnienia,b224.html.

Zestaw pompowy – jedna czy dwie pompy?

Dokonując wyboru między pojedynczą pompą, a zestawem pompowym, inwestor musi wziąć pod uwagę wiele czynników. Duże znaczenie ma z całą pewnością świadomość korzyści, które staną się jego udziałem dzięki drugiemu rozwiązaniu. Zestaw pompowy zapewnia równomierne pompowanie wody, co przekłada się na obniżenie ryzyka skoków ciśnienia i związanych z nim problemów. Nowoczesne zestawy pompowe cechują się ponadto cichą pracą, dzięki czemu zapewniają pełen komfort akustyczny wszystkim użytkownikom budynku.

Ich kolejną zaletą jest bezobsługowa praca – cały proces tłoczenia odbywa się bowiem w sposób w pełni zautomatyzowany. Jeśli więc szukacie sposobu na wydajne, bezpieczne i wygodne pompowanie wody w swojej instalacji, koniecznie zapoznajcie się z ofertą zestawów pompowych. Sklep z pompami dostudni.pl przygotował szeroki wybór tych urządzeń.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group