Zniszczono figurę św. Józefa. Świętemu odcięto dwa palce

22.02.2023   Autor: Mateusz Manthai
910---127
Tylko wandalizm czy już antyklerykalizm? To pytanie zadaje sobie proboszcz parafii w Piłce w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Nieznany sprawca zniszczył tam pomnik św. Józefa. Obciął figurze patrona rodzin dwa palce.  
 
Figura świętego Józefa, ale także postacie Maryi i Jezusa znajdują się w tzw. domku z Nazaretu. Mieszkańcy parafii wykonali go kilka lat temu. Miało to być miejsce refleksji i modlitwy parafian oraz turystów odwiedzających Puszczę Notecką. Teraz zainteresowali się nim wandale. Ktoś odciął świętemu Józefowi dwa palce.

– Oglądałem tę figurkę i powiem szczerze, jestem zszokowany tym, co zobaczyłem. Próbuję sobie wytłumaczyć o co chodzi. Czy to chodzi o to, że po prostu młodzież zrobiła to dla żartów? – pyta Ryszard Jabłonowski, mieszkaniec gminy Drawsko.

Motywy działania sprawców próbuje wytłumaczyć sobie ks. Daniel Wachowiak. Proboszcz podejrzewa, że wandale mogli działać świadomie. Do profanacji prawdopodobnie użyli noża. Na figurze widać także pozostawione ślady, które mogą sugerować, że ktoś próbował odciąć większą część drewnianej ręki.

– Widzimy, że to jest wandalizm, ale możemy podejrzewać, że mógł mieć wymiar np. antyklerykalny. Czyli ktoś nienawidzi Kościoła lub księdza. Nie umie merytorycznie się z tym zmierzyć, tylko uszkodził figurę, która przecież niczemu nie jest winna. A może była tutaj zwykła popijawa i to się dokonało – zastanawia się ks. Daniel Wachowiak, proboszcz parafii w Piłce.

Proboszcz nie zgłosił sprawy na policję. Duchowny ma nadzieję, że wandale sami się zreflektują i odpokutują za swoje czyny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group