Będzie drożej za prawo jazdy

11.02.2023   Autor: News4Media
987---74
To już pewne: za prawo jazdy zapłacimy dużo drożej. Teraz egzamin na kategorię B1 kosztuje 170 złotych. Wkrótce trzeba będzie wydać aż 250 zł. Czy tak będzie w całej Polsce?

Od 1 stycznia tego roku zmieniły się przepisy i stawek opłat za egzamin na prawo jazdy nie określa już Ministerstwo Infrastruktury. Resort nie zmieniał opłat za egzaminy na prawo jazdy od 2013 roku. Część teoretyczna cały czas kosztuje 30 zł, a za praktyczną trzeba zapłacić:

- kategoria AM – 140 zł,
- kategorie A1, A2, A – 180 zł,
- kategoria B – 140 zł,
- kategoria C i D – 200 zł,
- kategorie C+E, C1+E, D1+E, D+E – 245 zł,
- kategorie B1, C1, D1, T – 170 zł,
- kategorie B+E – 200 zł.

Są już projekty uchwał, trwają konsultacje

Sytuacja się zmieniła z końcem 2022 r. – zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Na ich mocy to już nie minister ustala ceny, ale sejmiki województw. Radni nie mogą jednak zmienić cen dowolnie. Muszą zmieścić się w limitach określonych przez resort infrastruktury. Wiadomo już jednak, że podwyżki będą. Kolejne urzędy marszałkowskie przygotowują się do ich wprowadzenia. Projekty uchwał przechodzą konsultacje społeczne. Na przykład w Lublinie wiadomo już, że urzędnicy chcą maksymalnie podnieść ceny.
„Za przeprowadzenie egzaminu państwowego na prawo jazdy w województwie lubelskim pobiera się opłatę w wysokości: 50 zł – za część teoretyczną egzaminu państwowego w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy oraz uprawnienia do kierowania tramwajem; 200 zł – za część praktyczną egzaminu państwowego w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T; 250 zł – za część praktyczną egzaminu państwowego w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E” – czytamy w projekcie uchwały.

Województwa się dogadały

Okazuje się, że takie stawki jak w Lublinie będą obowiązywały w całym kraju. Jak to możliwe?

Województwa się porozumiały między sobą i przyjęły takie stanowisko, rekomendację dla wszystkich województw w Polsce, żeby przyjąć maksymalne stawki określone tą ustawą, ponieważ jest to egzamin rządowy, a więc nie powinno być jakichś znaczących różnic między regionami – powiedziała Gabriela Wiatr, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

To oznacza, że dziś egzamin na kategorię B kosztuje w sumie 170 zł, a po zmianach będzie to 250 zł.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group