Najlepszy robot sprzątający – Roomba czy Xiaomi? Porównanie robotów sprzątających

25.01.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---

Roboty sprzątające nie stanowią już nowości na rynku. Można spotkać je w wielu polskich domach, gdzie wyręczają nas w nielubianym obowiązku odkurzania podłogi. Planujesz zakup tego typu urządzenia i nie wiesz, jaki model wybrać? Przeczytaj poniższe porównanie i dowiedz się, który robot sprzątający jest najlepszy.

Roomba czy Xiaomi?

Urządzenia marki iRobot Roomba to jedne z pierwszych robotów sprzątających, które pojawiły się w sklepach. Błyskawicznie zaskarbiły sobie zwolenników, jednak ich cena nie odpowiadała wszystkim. Niedługo później do producentów odkurzaczy samojezdnych dołączył Xiaomi, oferując niemal równie skuteczne, choć tańsze urządzenia. Dziś ceny tych sprzętów nie różnią się tak znacznie. Który więc warto wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, porównaliśmy dwa najpopularniejsze modele obu firm.

iRobot Roomba i3+

Zaprojektowany dla właścicieli zwierząt

Najczęściej wybierany model Roomby to sprzęt określany przez producenta jako idealny dla właścicieli zwierząt domowych. Dzięki gumowym szczotkom świetnie radzi sobie z sierścią zbierającą się między włóknami dywanu. Czujniki uskoku i krawędzi pozwalają mu z kolei bez problemu omijać leżące na podłodze zabawki Twojego pupila. Natomiast podwójny system filtracji w Roombie i3+ wyłapuje psie i kocie alergeny, dzięki czemu uczuleni domownicy oddychają swobodniej.

Funkcjonalny i inteligentny

Roomba sama tworzy personalizowany, najbardziej efektywny plan sprzątania, analizując powierzchnię Twojego mieszkania. Wyposażona jest w system czujników Dirt Detect, wykrywających miejsca z największą ilością brudu i kurzu. Jeśli nie zadecydujesz inaczej, to właśnie od nich zacznie sprzątanie. I zrobi to wyjątkowo dokładnie – do odkurzacza dołączono bowiem dwie boczne szczotki, dzięki którym nawet trudnodostępne kąty Twojego mieszkania się przed nią nie ukryją.

Bezproblemowy pomocnik

W zestawie z Roombą i3+ znalazła się również czyszcząca stacja Clean Base. Gdy w odkurzaczu przepełni się filtr, ten automatycznie podjedzie do stacji, aby następnie samodzielnie go opróżnić i kontynuować dalsze odkurzanie w miejscu, w którym przerwał. iRobota można uznać więc za niemal całkowicie bezobsługowego.

Ponadto, dzięki wspomnianym wcześniej czujnikom uskoku i krawędzi, Roomba to tzw. odkurzacz bezkolizyjny. Jeśli masz więc raczkujące niemowlę lub śpiącego na podłodze pupila, nie musisz obawiać się, że ten samojezdny sprzęt doprowadzi do zderzenia.

Obsługiwany z łatwością

Roombą możesz sterować zdalnie – przy pomocy aplikacji na telefon lub przez asystenta głosowego.

A co z baterią?

Roomba i3+ ładuje się około 3 godzin, po czym działa do 75 minut w trybie eco. Powinno to wystarczyć na odkurzenie nawet dużego mieszkania.

Cena

iRobot Roomba i3+ kosztuje 1799 złotych, a w zestaw wliczona jest już stacja czyszcząca.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential

Odkurza i mopuje

Pierwszą różnicę pomiędzy tymi dwoma odkurzaczami stanowi ich przeznaczenie. Najpopularniejszy robot sprzątający od Xiaomi bowiem nie tylko odkurza, ale także mopuje podłogi w Twoim mieszkaniu. Nie zwalnia Cię więc z jednego obowiązku, a z dwóch – trzeba przyznać, że już na starcie zdobywa za to plus.

Czystość w wersji smart

Robot sprzątający Xiaomi Mi Vacuum Mop Essential wyposażony został w czujnik napełnienia worka na kurz, choć nie opróżni go sam tak, jak zrobiłaby to Roomba.

Nie musisz natomiast przejmować się wskaźnikiem naładowania baterii – podobnie jak jego konkurent Xiaomi sam wróci do stacji ładowania, kiedy nadejdzie pora.

Robot sprzątający dysponuje czterema poziomami mocy ssania i dobiera je na podstawie typu podłogi. Dzięki tej inteligentnej funkcji Twoje panele nie porysują się, a dywan zostanie dokładnie odkurzony. Możesz też zaplanować mu ścieżkę pracy, aby skupił się na tych rejonach, które najbardziej wymagają czyszczenia. Przy pomocy aplikacji skonfigurujesz mapę pomieszczenia, a odkurzacz nie będzie obijał się o meble czy drzwi.

Alergicy uratowani

Xiaomi wyposażony został w system 3-stopniowej filtracji HEPA, co stanowi świetną informację dla alergików.

Bezproblemowa obsługa

Xiaomi uchodzi za łatwego w obsłudze. Możesz sterować nim z poziomu swojego smartfona. Wystarczy, aby urządzenie było połączone z domowym Wi-Fi, a bez problemu zarządzisz rozpoczęcie odkurzania nawet będąc w pracy.

Wydajna bateria

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential ładuje się około 5 godzin, a w trybie eco działa do 90 minut.

Cena

Xiaomi kosztuje ponad dwukrotnie mniej od swojego konkurenta – jego cena wynosi jedynie 749 złotych.

Który robot sprzątający jest więc najlepszy?

Po przeczytaniu porównania najpopularniejszych modeli dwóch czołowych producentów prawdopodobnie jest Ci już łatwiej podjąć decyzję, jaki odkurzacz samojezdny kupić.  Najpewniej kierować będziesz się różnicą w cenie, obecnością trybu mycia u Xiaomi i inteligentnych czujników w Roombie. Z naszej strony na pytanie który robot sprzątający jest najlepszy nie ma jednoznacznej odpowiedzi – oba warianty są warte uwagi.

A może zdecydowałeś się już na producenta i problemem pozostaje jedynie właściwy model? Nie wiesz jak wybrać odpowiedni robot sprzątający iRobot Roomba? Sprawdź ten poradnik!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group