Szlachetna paczka. Jeszcze można pomóc

07.12.2022   Autor: Redakcja
1439---226
Dobiegają końca przygotowania do finału 22-ej edycji Szlachetnej Paczki. Darczyńcy przygotowują świąteczne podarunki dla potrzebujących wsparcia rodzin. W tym roku w Wielkopolsce swoich darczyńców znalazło ponad 1100 rodzin. Około 200 jeszcze czeka na swoją paczkę. A zegar tyka, ostateczny termin mija w czwartek. 
  
Ponad półtora miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie - wynika z badan Szlachetnej Paczki. To ponad 300 tysięcy dzieci. Co 20 mieszkaniec naszego kraju nie ma dostępu do łazienki i toalety. Do tego dochodzi inflacja i znaczny wzrost cen produktów w sklepach. Wolontariusze i darczyńcy Szlachetnej Paczki chcą, aby każda rodzina, która znalazła się w potrzebie, mogła godnie przeżyć zbliżające się święta.  

– Chodzi o to, aby pomóc tym najbardziej potrzebującym, którzy albo potrzebują dodatkowej motywacji, albo zostali sami, albo też zmagają się z jakimiś trudnymi problemami, albo po prostu sobie nie radzą z jakichś powodów - mówi Szymon Zmuda, wielkopolski regionalny koordynator Szlachetnej Paczki. Rodzinę do Szlachetnej Paczki może zgłosić sąsiad, przyjaciel bądź znajomy. Wolontariusze spotykają się z potrzebującymi i w rozmowie określają ich sytuację. Następnie omawiają realne potrzeby osób.  
– Są to rodziny z dziećmi, których potrzeby nie wydają się nam duże. Są to żywność, jest to chemia. To osoby schorowane, często starsze lub osoby po traumatycznych przeżyciach - opowiada Zuzanna Wiśniewska, liderka rejonu złotowskiego Szlachetnej Paczki. 

W naszym regionie pracuje kilkuset wolontariuszy. W Pile darczyńców znalazło 26 rodzin. 3 kolejne czekają na pomoc. Podobnie sytuacja wygląda w Złotowie. W Wałczu na paczkę czeka wciąż 7 rodzin. W Chodzieży natomiast, 16 zgłoszonych do programu rodzin otrzyma pomoc materialną.  

– W potrzebach, które rodziny wymieniają są naprawdę różne rzeczy. Jest to blender dla pani, która przygotowuje sobie posiłki, bo ze względu na swój stan zdrowia musi używać tego urządzenia, a obecne ma już stare. Jest to jakaś pralka, jest to jakaś wersalka
tłumaczy Andrzej Stec, lider wałeckiego rejonu Szlachetnej Paczki. 

Prezent mogą przygotować osoby indywidualne, firmy bądź grupy znajomych. Na to by pomóc jest czas do czwartku. W piątek, upominki zaczną trafiać do potrzebujących.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group