Wobec własnego czasu. Konkurs recytatorski

22.11.2022   Autor: Kamil Kończewski
1211---
Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej odbył się w weekend w Wałczu. Nosił tytuł „Wobec własnego czasu”. Była to już 45 edycja turnieju mistrzów żywego słowa.  
 
Na deskach Wałeckiego Centrum Kultury w zmaganiach wzięło udział 40 uczestników, którzy przyjechali z całego kraju. Dla młodszych recytatorów taki konkurs to sprawdzian przed egzaminami do szkół teatralnych. Natomiast dla tych starszych, próba sił w rywalizacji i prezentacja przed profesjonalnym jury.  
 
- Jestem w grupie dorosłych w teatrze, takim amatorskim. No i chciałam po prostu wypróbować, jak to jest. Spróbowałam raz i potem poszła lawina. Drugi, trzeci, czwarty... Po prostu mi się to podoba -
 mówi Jadwiga Przybyło, uczestniczka. 
 
Konkurs odbywał się w 3 kategoriach: nowych mediów, poezji oraz poezji śpiewanej. Kategoria nowych mediów polegała na interpretacji utworu literackiego za pomocą animacji lub filmu. W klasycznych kategoriach, czyli poezji i poezji śpiewanej uczestnicy musieli przedstawić utwór klasyczny oraz współczesny.  


 
- Trzy lata temu zdecydowałem się wprowadzić taką zmianę w regulaminie, że jednym z utworów obowiązkowych jest utwór autora współcześnie żyjącego w momencie zgłoszenia. Chodzi o to, aby uczestnicy sięgali po to co w literaturze dzieje się dzisiaj. Czyli jak dzisiejsza literatura mówi o naszym świecie - mówi Maciej Łukaszewicz, dyrektor WCK. 
 
Tegorocznym zmaganiom poetyckim przyglądało się jury w składzie: aktorka i wokalistka Natalia Sikora oraz aktorzy Mateusz Więcławek i Michał Kurek. 
 
- My jesteśmy ludźmi, my chcemy, aby na tej scenie były prezentowane występy nam jak najbliższe wszystkim, czyli żebyśmy mogli uwierzyć, że taką osobę faktycznie spotkamy w sklepie, w szkole, na uczelni, na policji gdziekolwiek. A nie jakieś takie roboty wyreżyserowane od A do Z, w jakieś takiej formie zwartej - mówi Michał Kurek, członek jury. 
 
Główną nagrodę, czyli Grand Prix Miasta Wałcza zdobył Bartosz Kowalczyk. Natomiast w kategorii poezja śpiewana wygrała Aleksandra Klincewicz. W konkursie recytacji zwyciężyła Magdalena Zarembska. W kategorii nowe media wyróżnienie przyznano pracy zbiorowej pod kierownictwem Marcina Łaguny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group