Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

17.11.2022   Autor: Redakcja
646---412
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Dzień ten ma już wieloletnią tradycję. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku.

Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono palaczy do odstawienia papierosów przynajmniej na jeden dzień i przekazania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy, na cele charytatywne. Celem akcji jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów.

Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni, jak choćby w Poradni Antynikotynowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. Tam można skorzystać z poradnictwa i dowiedzieć się jak przygotować się do rzucenia palenia oraz jak funkcjonować bez papierosa. Poradnia oferuje indywidualne i grupowe formy pomocy.
Więcej informacji na temat szkodliwości palenia tytoniu i metod rzucania palenia można znaleźć na TEJ stronie.

opr. Sanepid w Pile 
fot. iStock 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group