Jak wyglądała codzienność w czasach PRL?

16.11.2022   Autor: Kamil Kończewski
403---
W Muzeum Ziemi Wałeckiej otwarto wystawę zatytułowaną „Powrót do przeszłości… codzienność w czasach PRL”.  Ta ekspozycja to przede wszystkim lekcja historii współczesnej, ale... z przymrużeniem oka. 
 
Większość eksponatów które można zobaczyć na wystawie pochodzi z ze zbiorów mieszkańca Wągrowca, Krzysztofa Pukaczewskiego. 

- Wystawa która opowiada o codzienności w latach 70, 80, 60. Jakby nie chcielibyśmy odwołań  do polityki. To jest tylko codzienność ludzi, którzy w tym czasie żyli. Przedmioty, których używali. Wszystko to co jakby kojarzy się z PRL-em, kultowe przedmioty jak pralka Frania, meblościanka, rybka szklana stojąca na telewizorze. Wszystko chcemy pokazać, aby przywołać wspomnienia - opowiada Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz, dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej. 
 
Aby uporządkować zbiory, eksponaty zostały podzielone na kategorie tematyczne. Możemy między innymi zobaczyć przedmioty użytku domowego czy wyposażenia sklepu, a także zabawki, którymi dzieci bawiły się w domu i na podwórku. Nie zabrakło rzeczy niezbędnych za czasów PRL-u podczas wyjazdów wakacyjnych jak i tych kojarzących się wykonywaniem obowiązków zawodowych. Nie mogło też zabraknąć motywów związanych z wojskowością, milicją obywatelską i koleją. 
 
- Jest tyle eksponatów fantastycznych, że rzeczywiście miło jest oglądać tą wystawę. I przede wszystkim Frania, bo ja uwielbiałam prać we Frani. Myśmy się na takich meblach, na takich eksponatach, na takich zabawkach myśmy się wychowali. Dawnych wspomnień czar. Fajnie powspominać. Wrócić do przeszłości. Super wystawa, bardzo mi się podoba - mówią wałczanie. 
 
Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia przyszłego roku, choć będzie miała swoją plenerową kontynuację w maju. Wtedy zostanie zorganizowany piknik w klimacie PRL, któremu będzie towarzyszył zlot pojazdów z tego okresu. A wszystko odbędzie się na terenie Grupy Warownej Cegielnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group