Pogadanki przy krajeńskim stole

08.11.2022   Autor: Kamil Kończewski
516---108
“Pogadanki przy krajeńskim stole” w Kole Gospodyń Wiejskich w Dzierzążenku. Było to zwieńczenie dwóch projektów. Pierwszy promował historię i tradycje na Krajnie. Drugi związany był z promocją żywności pochodzenia leśnego oraz dziczyzny. 
 
“Sięgamy do korzeni” - pod takim hasłem uczestnicy spotkań poznawali historię i obyczaje na Krajnie. Wcześniej uczyli się m.in. haftu krajeńskiego. Tym razem wspominano choćby wesela wiejskie.  

- Dużo emocji wzbudziły zwyczaje weselne na Krajnie, które wzbudziły właśnie wiele wspomnień i były przez tutaj mieszkańców Dzierzążenka komentowane. Istotne również były dawne zabiegi rolnicze czy uprawa lnu. Okazało się, że jedna z mieszkanek właśnie uprawiała len i zajmowała się jego obróbką - mówi Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej.  
 
Obróbką potraw zajęły się już po prelekcji panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Panie pod okiem specjalistki przygotowywały potrawy z dziczyzny oraz z innych darów lasu. 

 
- Przygotowałam specjalnie na poczęstunek pasztetową jeleniową. Jest to mój przepis. Słoikową z dzika kiełbasę. Dodatkowo tutaj panie pracują nad tatarem z daniela z czeremchą, z kozią brodą i oliwą z ziół, którymi żywi się dzika zwierzyna - tłumaczy Alicja Fruzińska z Polskiego Związku Łowieckiego. 
 
Te warsztaty to wstęp do finału konkursu kulinarnego “Bitwa Regionów”. Bowiem członkinie koła z Dzierzążenka wezmą udział w turnieju finałowym, który się odbędzie 12 listopada w Turku. Projekt zarówno ten historyczny jak i kulinarny sfinansowany był przez gminę Złotów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group