"Słoneczna ławeczka"

16.10.2022   Autor: Mateusz Manthai
410---624

Fotowoltaiczna ławka stanęła w chodzieskim parku księdza Ostrowskiego. “Uzbrojone” w panele słoneczne siedzisko pozwala m.in. bezprzewodowo naładować telefon. 

Z wyższymi rachunkami za prąd przyjdzie nam zmierzyć się w najbliższych tygodniach. Zaoszczędzić trochę energii ma ta innowacyjna, fotowoltaiczna ławeczka. Urządzenie zostało kupione w ramach unijnego projektu “Chodzieski ekoludek”. 

- Fajny pomysł, żeby sobie podładować telefon. Raczej staram się, żeby nie wychodzić z domu z nienaładowanym telefonem, ale gdy spotka mnie taka awaryjna sytuacja, to przynajmniej wiem, gdzie iść. Jak będę siedziała z wnukiem na ławce, to na pewno z tego skorzystam - twierdzą mieszkańcy Chodzieży


Ławka jest bardzo wygodna, jednak można na niej nie tylko odpocząć. Oprócz możliwości naładowania telefonu, urządzenie pozwala sprawdzić aktualną pogodę czy jakość powietrza. Wystarczy zainstalować specjalną aplikację.

 - Już jest nazywana bajerławeczką, dlatego, że mówiąc kolokwialnie zawiera kilka bajerów. Przede wszystkim jest to ławka, gdzie możemy podjechać rowerem. Niby nic nadzwyczajnego, bo zawsze można postawić rower obok ławki, ale ta ma specjalne uchwyty - mówi Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

To nie pierwsze proekologiczne rozwiązanie w mieście. Wcześniej miasto zainwestowało w zgniatarki do plastikowych butelek.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group