Czy Via ferrata jest dla każdego?

12.10.2022   Autor: Materiał partnera
3325---1205
Via ferraty to szlaki, które będą idealne dla osób posiadających doświadczenie w pokonywaniu wymagających szlaków górskich oraz wspinaczce wysokogórskiej.

Warto jednak pamiętać, że nie dla każdego ten rodzaj szlaku będzie odpowiedni. Chcąc pokonać żelazną drogę, konieczne jest solidne przygotowanie oraz odpowiedni sprzęt.
Czym jest via ferrata?

Via ferrata to górski szlak turystyczny, który znajduje się w obrębie skał. Określana jest jako żelazna droga, ponieważ na trasie znajdują się stalowe elementy takie jak: klamry, skoble, drabinki, łańcuchy, a nawet wiszące mosty. Ich obecność znacząco ułatwia pokonanie trasy. Jednak osoba decydująca się na pokonanie żelaznej drogi, musi być wyposażona również w liny do asekuracji. Na bardziej wymagających odcinkach znajduje się stalowa linka, służąca do podciągania się oraz autoasekuracji. Via ferrata jest idealnym miejscem dla doświadczonych turystów, którzy szukają niezapomnianych wrażeń. Warto jednak pamiętać, że trasa wiąże się z pokonywaniem sporych wysokości czy pionowych odcinków, stąd też konieczna jest dobra kondycja, a także zamiłowanie do adrenaliny.

Na czym polega via ferrata?

Via ferraty to fragmenty skał w górach, które zostały zaadaptowane na ścieżki wspinaczkowe. Spełniają one odpowiednie wymogi i są wyposażone w zabezpieczenia. To połączenie wędrówki wysokogórskiej i wspinaczki, wymagające solidnego przygotowania fizycznego, oraz odpowiedniego sprzętowego. To również spora dawka adrenaliny, niezapomniane przeżycia i dotarcie do miejsc, które dla zwykłego turysty są niedostępne. Wybór trasy powinien być uzależniony od indywidualnych zdolności, górskich doświadczeń oraz umiejętności wspinaczkowych. Żelazna droga nie jest zwykłą górską wspinaczką. Obfituje w pionowe ściany, wiszące mosty, znaczące wysokości i wymagające odcinki. Nawet najłatwiejsze ferraty wymagają solidnego przygotowania oraz doświadczenia

Poruszanie się po żelaznej drodze jest w pełni bezpieczne, jednak konieczne jest posiadanie odpowiedniego i atestowanego sprzętu, solidne przygotowanie fizyczne, umiejętności wspinaczkowe oraz trzymanie się zasad. Co ważne, mimo zabezpieczenia na via ferracie każdy polega na sobie, swoim doświadczeniu oraz sile mięśni. Na odcinkach poziomych należy zachować bezpieczną odległość – jeden odcinek, jedna osoba. Pomiędzy kotwami może znajdować się tylko jeden turysta. Z kolei na odcinkach pionowych to minimum odległości jednego wolnego odcinka między wspinającymi się ku górze. Szlak warto pokonywać w wolnym i ostrożnym tempie, aby uniknąć poślizgnięcia się bądź odpadnięcie z ferraty. Często zdarza się także strącenie kamieni podczas wspinaczki. W takim przypadku należy głośno zasygnalizować taką sytuację osobie znajdującej się poniżej, uchroni to przed ewentualnym uderzeniem, a także jest sygnałem, aby nie podnosić głowy i nie patrzeć w górę. 

Jak się przygotować?

Pokonanie żelaznej drogi wymaga solidnego przygotowania, odpowiedniego sprzętu i dobrej kondycji, stąd też ten rodzaj wspinaczki nie jest przeznaczony dla każdego turysty. Zdecydowanie odradza się pokonywanie via ferraty osobom, które obawiają się sporej wysokości lub mają lęk przed otwartą przestrzenią, ponieważ strach może być wręcz paraliżujący. Żelazna droga wymaga także sporych umiejętności wspinaczkowych i dobrej kondycji, właśnie dlatego kluczowe jest odpowiednie doświadczenie i przygotowanie dzięki treningom wytrzymałościowym. Via ferraty mają różny stopień trudności, dzięki czemu można dobrać trasę pod swoje umiejętności. Przed rozpoczęciem wyprawy, dobrze jest dokładnie sprawdzić w opisach ferrat, jaka jest ich trudność i na czym polega. Absolutnie obowiązkowe jest posiadanie odpowiedniego sprzętu w tym kasku, lonży czy uprzęży, które muszą być przeznaczone na via ferraty. Co ważne, pokonanie żelaznej drogi wymaga sprzyjających warunków atmosferycznych. Nie można wspinać się na skały, kiedy są one mokre. W kilku krajach np. w Austrii ferraty są zamykane w okresie zimowym, stąd też przed wyprawą należy upewnić się, czy są one dostępne dla turystów. Z kolei w okresie letnim należy pamiętać o sporym zapasie płynów, szczególnie kiedy ferrata jest wymagająca, a jej przejście zajmie kilka godzin.


Jakie wyposażenie będzie niezbędne?

Przejście via ferraty bez odpowiedniego sprzętu nie jest możliwe. Planując wyprawę, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, dedykowane na pokonanie żelaznej drogi. Tutaj kluczowe będą:

  • Kask wspinaczkowy 

To obowiązkowe wyposażenie zabezpieczające głowę przed spadającymi kamieniami bądź w trakcie pokonywania wąskich przejść. Kask musi być dobrze dopasowany. Ważne będą otwory wentylacyjne, które zabezpieczą głowę przed przegrzaniem. Warto również wybrać lekki model, który nie będzie stanowił zbędnego obciążenia. Przy zakupie odpowiedniego kasku wspinaczkowego kluczowe są standardy bezpieczeństwa.

  • Uprząż 

To kolejne obowiązkowe wyposażenie. Zadaniem uprzęży jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. Co ważne, musi być ona dedykowana na via ferraty, ponieważ ma nieco inną budowę. Posiada szersze pasy oraz wygodną pętlę. W tym przypadku waga również ma znaczenie. Uprząż powinna być zarówno lekka, jak i niewielkich rozmiarów. Dokonując zakupu, należy sprawdzić rozmiar i indywidualnie dopasować ją do ciała turysty. Dodatkowo dostępne są także uprzęże dedykowane kobietom, które są dopasowane do ich anatomii.

  • Lonża

Bez lonży nie ma możliwości wyprawy na via ferraty. Zapewnia ona bezpieczeństwo, niwelując siłę szarpnięcia w trakcie odpadnięcia od ściany. Lonża musi być dedykowana na pokonywanie żelaznej drogi.

Dodatkowo każdy turysta musi być wyposażony w odpowiedni ubiór, buty najlepiej z twardą, sztywną i dobrze wyprofilowaną podeszwą, rękawiczki ograniczające ryzyko otarć czy skaleczeń, dodatkową pętlę wspinaczkową oraz karabinek stalowy, linę, bloczek do lin stalowych, a także plecak z odpowiednim zapasem wody oraz przekąskami.

Mimo iż via ferraty wymagają sporek kondycji, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, warto podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił na takich szlakach. To spora dawka adrenaliny połączona z zapierającymi dech w piersi widokami, które nie są dostępne dla przeciętnego turysty. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group