Ponad pół miliona złotych straciła pilanka. Oszustów złapała policja

15.09.2022   Autor: Redakcja
451---31
Okradli seniorkę z Piły na ponad pół miliona złotych. Teraz zatrzymała ich pilska policja. Trzej mężczyźni i 18-latka wpadli we Wrocławiu. 

W połowie sierpnia do pilanki zadzwoniła kobieta i podając się za pracownicę poczty zapytała o adres. Jak twierdziła, w systemie była dwa adresy i chciała się upewnić. Przy tym wymieniła prawdziwy adres. Seniorka potwierdziła i się rozłączyła. 

- Niespełna godzinę później do seniorki ponownie zadzwonił telefon. Tym razem mężczyzna przedstawił się za inspektora z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Przyznał seniorce, że słyszał jej wcześniejszą rozmowę z pracownicą poczty i dzwoni by przestrzec ją przed przestępczym działaniem. Mężczyzna tłumaczył kobiecie, że poprzednia rozmówczyni to oszustka i prowadzi wobec niej oraz jej przestępczej grupy dużą sprawę. Historia była przedstawiona w tak wiarygodny sposób, że seniorka ostatecznie w nią uwierzyła. Mężczyzna prosił o możliwość wykorzystania karty płatniczej, aby mogła zadziałać jako przynęta i pomóc w zatrzymaniu przestępców. Po kilku rozmowach seniorka uległa namowie i wyrzuciła przez okno swoją kartę udostępniając także do niej pin - relacjonuje st. sierż. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji. 
Oszuści wykonali łącznie 119 transakcji tą kartą. Z konta seniorki zniknęło 518 tysięcy złotych. Gdy rodzina zorientowała się, że kobieta padła ofiarą oszustwa zgłosili sprawę funkcjonariuszom. Kryminalni oraz policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali we Wrocławiu cztery podejrzane osoby. 

- Są to trzej mężczyźni w wieku od 32 do 47 lat oraz 18-letnia kobieta. Policjanci podczas czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 115 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro. Wszyscy sprawcy usłyszeli zarzut oszustwa dokonanego wspólnie i w porozumieniu. Z uwagi na znaczną wartość utraconego mienia przewidziana kara może wynieść nawet 10 lat pozbawienia wolności - dodaje policjant. 

Decyzją Sądu Rejonowego w Pile dwóch mężczyzn w wieku 32 i 47 lat zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec trzeciego mężczyzny oraz 18-letniej kobiety prokurator zastosował dozór policyjny. Sprawa jest rozwojowa. 

- Przypominamy, że funkcjonariusze policji tak jak przedstawiciele innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i środków płatniczych - przypomina rzecznik. 

fot. KPP Piła

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group