54-latka podpalała baloty. 27-latek podpalił skład drewna

14.09.2022   Autor: Mateusz Manthai
1425---286
Najpierw strażacy myśleli, że to przypadkowe pożary. Później okazało się, że ktoś podpala celowo.  Mieszkańcy wsi Tłukomy pod Wysoką na własną rękę szukali sprawców. Ostatecznie ujęła ich policja.  
 
Ostatnich kilka tygodni to intensywny czas dla strażaków z Tłukom koło Wysokiej. Syrena wzywała druhów do siedmiu zagadkowych pożarów. Najczęściej w nocy.  

– Były to pożary stogów siana i słomy. Spaliły się 2 sterty gałęzi. Paliła się także słoma na pniu i ściernisko - mówi Tomasz Banach, naczelnik OSP Tłukomy. 

Na początku nic nie wskazywało, że pożary mogły być skutkiem działania podpalacza. Strażacy myśleli, że ogień to po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności.  

– Pierwsze 2-3 pożary, myśleliśmy, że to przypadek. To się może zdarzyć, ale gdy doszło do pożarów stogów w nocy, gdzie to nie mogło mieć miejsca, wtedy były podejrzenia, że ktoś zaczął podpalać - tłumaczy Maciej Mantaj, prezes OSP Tłukomy. Na rolników z tej małej wsi padł blady strach. Gospodarze bali się o swój dobytek. Niektórzy zaczęli wywozić z Tłukom swoje baloty. Tutejsi strażacy i ich koledzy z OSP w Wysokiej wyznaczyli nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych za pomoc w znalezieniu sprawcy. Podpalacza szukała cała okolica.  
– Jesteśmy pełni obaw o to co tutaj się dzieje. Nie wiemy kto to zrobił, czy sprawca jest zatrzymany, czy nie. Nie wiadomo czy za chwile przyjdzie kolej na budynki - obawia się Andrzej Goliński, mieszkaniec Tłukom, poszkodowany przez podpalacza. 

Policja rozpoczęła śledztwo. W ciągu kilku dni śledczy wytypowali kilka podejrzanych osób. Pomógł monitoring jednego z gospodarstw.  

– Zatrzymany został 27-letni mężczyzna oraz 54-letnia kobieta. Oboje są mieszkańcami gminy Wysoka. Oboje też przyznali się do podpalenia. Mężczyzna będzie odpowiadał za podpalenie składu drewna - informuje st. sierż. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji. 

Zatrzymani nie działali razem. Każde podpalało na "własną rękę". Oboje mają problemy zdrowotne.

Kobieta przyznała się do podpalenia 700 balotów o łącznej wartości 77 tysięcy złotych. 54-latka została objęta dozorem policyjnym. Podpalaczom grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.  

fot. OSP Tłukomy 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group