Spotkania integracyjne dla rodzin z Ukrainy

28.08.2022   Autor: Redakcja
1139---163
Ukraińscy uchodźcy cały czas są wśród nas. W Pile mieszka ich - według szacunkowych danych około 3,5 tysiąca. Miasto od wybuchu wojny wydało obywatelom Ukrainy dwa tysiące dwieście numerów PESEL. Tygodniowo rejestruje się około stu osób. Ci którzy, decydują się zostać w Pile na dłużej próbują żyć: znaleźć mieszkanie, pracę czy miejsce dla dzieci w szkole lub przedszkolu.    
 
Goście z Ukrainy, którzy zostają, często nie mają, dokąd wracać i zaczynają o Polsce, o Pile myśleć długoterminowo. W mieście odbywają się różne spotkania także integracyjne, po to by pomóc im zadomowić się, zasymilować .  Facebookowa grupa Pilanie Ukrainie od początku wojny koordynowała pomoc dla pół tysiąca rodzin.  

- My społeczność pilska i społeczność ukraińska, mamy naprawdę głęboką potrzebę, by się spotykać. Możemy stworzyć społeczność, która sobie nawzajem pomaga - deklaruje Beata Kubiak, prezeska Stowarzyszenia Agama i koordynatorka grupy Pilanie Ukrainie.

We wzajemnym poszukiwaniu pracy, wymianie usług czy doświadczeń. Bo chodzi o to, by przestali czuć się tutaj jak goście, a zaczęli Piłę traktować jak dom. Po stronie Ukraińców wciąż jest duża nieufność.  
- Przede wszystkim to taki problem mentalny, jeszcze jakaś taka pozostaje bariera językowa, no i nie do końca się mogą tutaj odnaleźć, ale myślę, że idziemy w dobrym kierunku, bo z tego co widzę już się uczą - mówi Marina Terehova, psychoterapeutka i psycholog. 

I podejmują tu pracę. A dzieci naukę. W pilskich przedszkolach zarejestrowanych jest już 90 maluchów. Jeszcze więcej jest dzieci w wieku szkolnym.  

- Mamy około 230 – 250 osób które już są zabukowane w szkołach, szkoły bardzo często bezpośrednio współpracują z tymi osobami, które zgłaszają się i otrzymują konkretny przydział do klasy i 1 września ten rok im się zacznie - mówi Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile.
 
Aby zapisać ukraińskie dziecko do szkoły najlepiej skontaktować się z dyrektorem najbliższej placówki. Przedszkolne dzieci należy zgłaszać w Urzędzie Miasta.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group